Ten, kto choć raz zainteresował się rękodziełem, wie, że prezenty handmade podobają się prawie wszystkim. Są inne niż produkty masowe, mają też staranniej dopracowane detale. Dlaczego warto przypomnieć sobie o dziełach rodzimych wytwórców? Poniżej pięć powodów, dla których osoba obdarowana takim upominkiem poczuje się wyjątkowo.
Prezenty handmade, czyli produkty z sercem
Kiedy najczęściej mamy do czynienia z rękodziełem? Lokalni wytwórcy nie mają łatwego dostępu do klientów. Zwykle nie stać ich na stałą ekspozycję w centrach handlowych. Jeśli już tam są, najczęściej prezentują swoje dzieła na tzw. wyspach, które działają w ograniczonym czasie (głównie w okresie przedświątecznym). Zwykle działają lokalnie, odwiedzając różnego typu targi. W dobie zakupów online można ich znaleźć także w Internecie. Dlaczego warto zwrócić uwagę na to, co tworzą?
1. Unikalność
Oferta popularnych sieciówek jest dość powtarzalna. Tymczasem prawdziwe rzemiosło pokazuje, że wyobraźnia artystów nie zna granic. Unikatowe laleczki materiałowe ze sklepu Trzy Pióra są inne niż wszystkie lalki, jakie można znaleźć w sklepach. Fakt, że wykonano je ręcznie, stanowi dodatkowy atut.
2. Jakość
Produkując maszynowo wiele identycznych egzemplarzy, łatwo popełnić błąd. To właśnie dlatego hurtowo tworzone ozdoby miewają niedoskonałości. Twórca hand made firmuje swoje dzieła własnym nazwiskiem. Dba o detale i perfekcyjne wykończenie. Jeśli popełnia błąd, szyje lub dzierga jeszcze raz.
3. Personalizacja
Masowa produkcja nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Bywa, że nie podoba nam się kolor lub konkretny detal. Przy gotowym produkcie niewiele można zmienić. Prezenty handmade mają tę przewagę, że na etapie składania zamówienia można wybrać model, który nam najbardziej odpowiada. Upominek może być spersonalizowany, więc mamy pewność, że nie istnieje drugi taki sam egzemplarz.
4. Ekonomiczność
Mimo że rzemiosło zwykle jest droższe od seryjnej produkcji, upominki handmade mają sens. Finalnie okazują się bardziej ekonomiczne, ponieważ są trwałe.
5. Wsparcie dla lokalnych wytwórców
Stawiając na rękodzieło, wspiera się polskie, lokalne firmy, najczęściej rodzinne. To wytwórcy, którzy ze względu na skalę prowadzonej działalności nie mogą sobie pozwolić na duże kampanie reklamowe.
Rękodzieło, podobnie jak sztuka, stanowi doskonałą inwestycję. Jego wartość prawie nigdy nie maleje, a z czasem znacznie rośnie.