need info

Tel.: 790445534

Email.: poczta@trzypiora.pl

Co może ratownik KPP?

Ludzkie życie to wartość nadrzędna. Zagrażają mu różnego rodzaju wypadki, w szkole, pracy, a także w podróży. Życie ofiary wypadku najczęściej zależy od tego, czy pomoc została udzielona w przeciągu kilku pierwszych minut od zdarzenia. Dlatego powstają rozwiązania, które mają w maksymalny możliwy sposób zabezpieczyć poszkodowanych i dać im szansę na powrót do zdrowia i sprawności. Dlatego powstają takie kursy jak ratownik KPP.

Ratownik KPP – kim jest i dlaczego jest tak ważny?

Pomagać można zawsze, nie tylko będąc wykształconym, zawodowym ratownikiem medycznym. Osoby działające w różnego rodzaju służbach mogą przejść przez kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i uzyskać tytuł Ratownika KPP. Podpowiadamy jak to zrobić i jakie możliwości ma taki ratownik.

Poza skrótem KPP, czyli kwalifikowana pierwsza pomoc, warto znać także MCR – medyczne czynności ratunkowe. Ratownik medyczny ma odpowiednie wykształcenie – ukończył odpowiednie studia lub szkołę policealną na kierunku Ratownik Medyczny i uzyskuje uprawnienia do wykonywania MCR. Ratownik KPP zostaje nim po ukończeniu odpowiedniego kursu i może udzielać kwalifikowaną pierwszą pomoc – jest to najwyższe uprawnienie możliwe do uzyskania przez osoby bez wykształcenia medycznego. Jest to określone w przepisach ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Jego rola jest niezwykle ważna. To Ratownik KPP czeka na przybycie ratownika medycznego, który podejmie bardziej zaawansowane czynności. Jego praca jest kluczowa dla zachowania przy życiu ofiary wypadku lub innego zdarzenia losowego. Dzięki swojej profesjonalnej wiedzy jest w stanie pomóc tam, gdzie osoba bez kursu rozkłada ręce.

Ratownik KPP – jakie ma możliwości? Jak może pomóc?

Dzięki specjalnemu szkoleniu posiada on rozległą wiedzę o pierwszej pomocy. Doskonale wie, jak pomóc podczas różnych losowych wydarzeń. Godziny ćwiczeń praktycznych sprawiają, że potrafi pomóc w najtrudniejszej sytuacji.

Ratownik KPP ma większe możliwości i wiedzę niż każdy obywatel. Może wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową, przyrządową oraz bezprzyrządową, także z podawaniem tlenu, a także zastosować defibrylację automatyczną. Zajmuje się unieruchamianiem złamań oraz zabezpieczenia kończyn z podejrzeniem zwichnięć.. W przypadku krwotoków zewnętrznych ratownik może je zatamować i opatrywać rany.

Pozostałe czynności, do których uprawniony jest ratownik KPP to: stosowanie tlenoterapii biernej, przeprowadzenie wstępnego etapu postępowania przeciwwstrząsowego oraz ochrona osoby poszkodowanej przed wychłodzeniem lub przegrzaniem.

Czy każdy może zostać ratownikiem KPP? Jakie są wymagania formalne?

Aby zostać ratownikiem KPP, należy ukończyć 66-godzinny profesjonalny kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Trzeba być osobą zdrową – zdolną do udzielenia KPP i posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych. Ratowników KPP często zobaczymy w jednostkach współpracującym z systemem. Są to między innymi jednostki Państwowej Straży Pożarnej, policji, straży granicznej, podległe MON, wykonujące ratownictwo górskie, górnicze, a także jednostki organizacyjne Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Ratownik KPP to wartościowy członek ekip wyżej wymienionych służb, dlatego warto zainteresować się możliwością ukończenia kursu. Warto pamiętać, że należy podejść co 3 lata do egzaminu recertyfikacyjnego. Aby ułatwić odnalezienie osoby z takimi uprawnieniami, ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy może nosić na swoim ubraniu odpowiedni emblemat.

Czy masz predyspozycje do zostania ratownikiem KPP?

Jest to bardzo odpowiedzialna rola. Pierwsze chwile po wypadku są kluczowe dla przeżycia. Zwłaszcza dla osób, które nie oddychają lub się wykrwawiają. Wtedy minuty dzielą je od śmierci. I właśnie w tych minutach walczy ratownik KPP. Jakie predyspozycje psychologiczne powinna prezentować osoba, chcąca podjąć taki kurs?

Działanie pod presją – czy to jest to, do czego jesteś stworzony?

Nie chodzi tu o szefa, który będzie stał nad głową. Tutaj rozgrywa się wyścig o ludzkie życie. Do czasu przyjazdu karetki to na twoich barkach spoczywa możliwy wynik tych zmagań. To na ich podstawie podjęte zostaną dalsze kroki. Potrafisz poradzić sobie psychicznie z takim obciążeniem? To pierwszy znak, że kurs Ratownika KPP jest dla ciebie. Jeśli potrafisz w takiej sytuacji działać logicznie i trzeźwo – rozważ opcję podjęcia takiej drogi.

Czy jako Ratownik KPP będziesz musiał mierzyć się z trudnymi emocjami?

Trudne emocje są nieodłącznym elementem ciężkich sytuacji. Wypadki należą właśnie do tego typu wydarzeń. Nie zawsze uda się uratować osobę, której udzielałeś pomocy. Czasem będziesz stał przed trudnym wyborem – kogo ratować z całego grona ofiar? Wszystko to bardzo obciąża psychicznie. Ogrom ludzkich tragedii to wiele do dźwigania. Jeśli obawiasz się, że to cię może przygnieść, rozważ kwestię podjęcia pracy jako Ratownik KPP.

Trudne obrazy – czyli z czym spotyka się Ratownik KPP?

Przed oczami Ratownika KPP mogą pojawiać się różne obrazy. Nie radzisz sobie z widokiem krwi? Może to nie być praca dla ciebie. Jeśli jednak nie masz z tym problemu, możesz podjąć to wyzwanie!

Sytuacje zagrożenia – kiedy Ratownik KPP musi być w gotowości?

Jako Ratownik KPP będziesz podejmował szereg zadań, na przykład ewakuacja osób z miejsca zagrożenia. Tym samym musisz zachować zimną krew i podjąć przewodzenie nad grupą osób, które ratujesz. Wymaga to opanowania i pewności swoich działań. Niezbędna jest też odwaga, by wchodzić do miejsc, które niosą z sobą zagrożenie. Jeśli potrafisz żyć w ciągłej niepewności tego, co przed tobą, jest to zadanie dla ciebie.

Jak ważna jest praca Ratownika KPP? Przeczytaj, zanim podejmiesz decyzję o kursie

Jako Ratownik KPP stajesz się dla ludzi ostoją. W sytuacjach zagrożenia kierujesz nimi i dbasz o ich bezpieczeństwo. Ufają ci i podejmują działania, których od nich wymagasz. Jesteś też osobą, która może pomóc w ocaleniu najcenniejszej kwestii – życia. Swoją wiedzą, umiejętnościami i zaangażowaniem możesz ratować walące się światy. Twoja rola jest bardzo ważna. Jeśli potrafisz ją podjąć z całą świadomością spoczywającej na tobie odpowiedzialności, nie wahaj się ani chwili. Takich ludzi jak ty potrzeba!

Ratownik KPP – czy chcesz dołączyć do tego elitarnego grona?

Rola Ratownika KPP jest ciężka. By nim zostać, musisz przejść specjalistyczny kurs. Później czekają na ciebie godziny praktyk, które pozwolą ci stawać się coraz lepszym. Będziesz trzymał w rękach ludzkie, kruche życie. Będziesz dla nich ostoją w kryzysowych sytuacjach. Jeśli po przeczytaniu tego tekstu chcesz zostać Ratownikiem KPP, życzymy powodzenia! Jest to piękna i wartościowa ścieżka. Jesteś w stanie zrobić na niej dużo dobra dla innych!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium