Promocje
Producenci
Statystyki
Produkty:
601
Kategorie:
112
Nowości:
119
Promocje:
12

Co może ratownik KPP?

Co może ratownik KPP?

Pomagać można zawsze, nie tylko będąc wykształconym, zawodowym ratownikiem medycznym. Osoby działające w różnego rodzaju służbach mogą przejść przez kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i uzyskać tytuł Ratownika KPP. Podpowiadamy jak to zrobić i jakie możliwości ma taki ratownik.

Poza skrótem KPP, czyli kwalifikowana pierwsza pomoc, warto znać także MCR – medyczne czynności ratunkowe. Ratownik medyczny ma odpowiednie wykształcenie – ukończył odpowiednie studia lub szkołę policealną na kierunku Ratownik Medyczny i uzyskuje uprawnienia do wykonywania MCR. Ratownik KPP zostaje nim po ukończeniu odpowiedniego kursu i może udzielać kwalifikowaną pierwszą pomoc – jest to najwyższe uprawnienie możliwe do uzyskania przez osoby bez wykształcenia medycznego. Jest to określone w zapisach ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.  

Ratownik KPP ma większe możliwości i wiedzę, niż każdy obywatel. Może wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową, przyrządową oraz bezprzyrządową, także z podawaniem tlenu, a także zastosować defibrylację automatyczną. Zajmuje się unieruchamianiem złamań, zabezpieczenia kończyn z podejrzeniem zwichnięć oraz złamań. W przypadku krwotoków zewnętrznych, ratownik może je tamować i opatrywać rany. Pozostałe czynności, do których uprawniony jest ratownik KPP to: stosowanie tlenoterapii biernej, przeprowadzenie wstępnego etapu postępowania przeciwwstrząsowego oraz ochrona osoby poszkodowanej przed wychłodzeniem lub przegrzaniem.

Czy każdy może zostać ratownikiem?

Aby zostać ratownikiem KPP, należy ukończyć 66 - godzinny profesjonalny kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Trzeba być osobą zdrową – zdolną do udzielenia KPP, i posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych. Ratowników KPP często zobaczymy w jednostkach współpracującym z systemem. Są to między innymi jednostki Państwowej Straży Pożarnej, policji, straży granicznej, podległe MON, wykonujące ratownictwo górskie, górnicze a także jednostki organizacyjne Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Ratownik KPP to wartościowy członek ekip wyżej wymienionych służb, dlatego warto zainteresować się możliwością ukończenia kursu. Warto pamiętać, że należy podejść co 3 lata do egzaminu recertyfikacyjnego. Aby ułatwić odnalezienie osoby z takimi uprawieniami, ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy może nosić na swoim ubraniu odpowiedni emblemat. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium