need info

Tel.: 790445534

Email.: poczta@trzypiora.pl

Co zabrać w góry? Poznaj obowiązkowe wyposażenie

Wycieczka w góry to ogromna przyjemność i wyzwanie jednocześnie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. W tej sytuacji warto zdawać sobie sprawę, co może być przydatne, gdy zmienią się warunki pogodowe. Dlatego dzisiaj w mini poradniku zwracamy uwagę, co zabrać w góry.

Kilka warstw odzieży i ubrania na zmianę

Góry są środowiskiem, w którym pogoda jest mocno dynamiczna, dlatego trzeba być gotowym na różne scenariusze. Jeśli przed wejściem na szlak prognozy wskazują, że jest słonecznie, to wcale nie oznacza, że taka aura będzie również na szczycie. Dlatego należy być czujnym i wziąć ze sobą kilka warstw odzieży. Bluza lub kurtka, do tego lekka czapka, to zawsze dobry pomysł. Wszystko wedle dwóch zasad, najlepsze jest ubranie na cebulkę, czyli warstwowe. Drugim powiedzeniem, którym można się kierować - lepiej jest coś z siebie zdjąć niż nie mieć, co ubrać. Czyli w skrócie, zdecydowanie lepiej zabrać ze sobą coś więcej. Osobnym punktem jest ubranie na zmianę, gdzie obowiązkowo trzeba mieć ze sobą zmienne skarpety, spodnie i koszulkę. Poza odzieżą, co warto zabrać w góry?

Dobre źródło światła i scyzoryk 

Pogoda w górach jest mocno zmienna, to już wiesz, w związku z tym trzeba być przygotowanym na najgorsze. Dobre źródło światła pozwoli Tobie dotrzeć bezpiecznie do schroniska lub rozbić obóz w oczekiwaniu na nadejście pomocy. Najlepiej wziąć ze sobą dwa rodzaje latarek. Model do ręki z diodą LED, która pomoże Ci doraźnie oraz jeden egzemplarz tak zwanej czołówki, czyli odmianę do noszenia na czole. Wtedy możesz mieć dwie wolne ręce do trzymania kijków oraz oświetlać sobie drogę. Bardzo przydatnym akcentem będzie funkcja sygnału świetlnego S.O.S. Do kompletu warto wziąć ze sobą scyzoryk. Wielofunkcyjna wersja wzorowana na scyzoryku szwajcarskim przyda się do drobnych prac lub przygotowania posiłków. 

Co zabrać w góry do jedzenia?

Chodzenie po górach zużywa dużo więcej energii niż zwykły spacer po lesie lub parku. Powodów jest kilka, a najważniejszym jest oczywiście ukształtowanie terenu. W związku z tym przed wyprawą musisz postawić sobie pytanie, co zabrać w góry do jedzenia? Eksperci polecają suchy prowiant, który jest lekki. Sucharki, owoce iczekoladę w kostkach, jako szybkie źródło energii. Miłym akcentem jest również termos, do którego wlejesz ulubioną kawę lub herbatę. Łyk ciepłego napoju na postoju, to sama przyjemność. Co ciekawe do termosu można wlać również schłodzoną wodę. Właściwości izolacyjne naczynia dłużej utrzymają jej niską temperaturę. Z tym wyposażeniem poziom bezpieczeństwa podczas górskiej wyprawy jest na wysokim poziomie. Pamiętaj o rozwadze, wtedy wspomnienia z wejścia na szczyt będą jedynie pozytywne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium