need info

Tel.: 790445534

Email.: poczta@trzypiora.pl

Czym jest tlenoterapia bierna? Najważniejsze informacje

Masz problemy z oddychaniem? Ciężko chorowałeś i szukasz dobrego sposobu na regenerację? A może często skarżysz się na osłabienia i nie wiesz, jaka jest ich przyczyna? Warto, byś przyjrzał się tlenoterapii biernej. W tym artykule dowiesz się, jak działa i czym jest. Oprócz tego wprowadzimy Cię w tematykę tlenoterapii w ogóle i pokażemy, jak możesz przeprowadzić ją w domu. Ten prosty zabieg może uratować Twoje zdrowie i pogłębić Twój oddech.

Co to jest tlenoterapia bierna?

Terapia tlenem to sposób leczenia, dzięki któremu zwiększysz poziom stężenia tlenu w powietrzu wydychanym. Osobami, które odczuwają największe korzyści z takiego zabiegu, są te, u których występują przewlekłe choroby układu oddechowego. Oprócz tego, tlenoterapię stosuje się również w stanach ostrych. Przez te drugie rozumie się np. zatrucie gazem lub doznanie urazu mięśniowo-szkieletowego. Jednak tlenoterapia bierna znajdzie też zastosowanie u osób, które wykazują objawy niewydolności oddechowej. Takimi przejawami są brak apetytu, kłopoty z zasypianiem czy problemy z koncentracją.

Poznaj rodzaje tlenoterapii

By jeszcze dokładniej opisać przeprowadzanie terapii tlenem, musisz poznać jej rodzaje. Pierwszy z nich to tlenoterapia bierna. Wykonuje się ją przy pomocy intubacji. Dzięki masce tlenowej podaż tlenu o odpowiednim stężeniu jest bezproblemowa. Możesz z łatwością regulować ilość tlenu dostającego się do Twojego organizmu. Dostarczany do Twoich płuc tlen jest dostosowany do temperatury ciała.

Drugim rodzajem jest tlenoterapia czynna. Wiąże się ona z prowadzeniem oddechu zastępczego, posługując się przy tym butlą tlenową i workiem samorozprężalnym. Jak sama nazwa mówi, zabieg ten wykonuje przeważnie osoba trzecia w sytuacjach ratowania życia. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na tlenoterapię, będziesz przeprowadzał jej bierną wersję.

Kiedy stosować tlenoterapię bierną?

Zanim zapytasz swojego lekarza o tlenoterapię, zapoznaj się z tymi wytycznymi. Wprowadzanie tlenu do organizmu jest jak zażywanie leku. Ma on pomóc tam, gdzie nie radzi sobie Twoje ciało. Dlatego upewnij się, że go potrzebujesz. Jest tak wtedy, gdy wykazujesz niedobór tlenu we krwi, czyli hipoksemię. Na niedobór mogą być narażone osoby przeżywające różne schorzenia, takie jak astma, bezdech senny czy mukowiscydoza. Porozmawiaj z lekarzem i pamiętaj zawrzeć wszystkie informacje dotyczące procesu oddychania!

Jak może Ci pomóc tlenoterapia bierna?

Największym pozytywem tlenoterapii biernej jest pomoc w głębszym i pełniejszym oddychaniu. Jednak uwaga - tlenoterapii nie zaleca się w przypadku, gdy zablokowane są drogi oddechowe. Nie stosuj jej, kiedy chorujesz na nieżyt nosa! Wspomaganie płuc tlenem zapewni Ci łatwiejsze funkcjonowanie, a nawet powrót do zdrowia. Tlen potrzebny jest do życia każdej komórce ciała, dlatego taka terapia przyniesie korzyści też dla narządów wewnętrznych. Nie bez zmian pozostanie też Twoja sprawność fizyczna i psychiczna. Dotleniony organizm to spokojniejsze i pełniejsze życie!

Przeprowadź tlenoterapię w domu!

Jeśli lekarz zakwalifikuje Cię do leczenia tlenem, otrzymasz specjalne urządzenie, które nazywa się koncentratorem tlenu. Po odpowiednim przeszkoleniu, podczas wizyty pielęgniarki, posiądziesz całą potrzebną wiedzę do operowania tym urządzeniem. Pozostawaj również w stałym kontakcie z lekarzem, w razie gdyby występowały skutki uboczne przyjmowania tlenu - jak wspomnieliśmy, działaj tak, jakbyś brał lek! Jeśli nie czujesz się najlepiej po sesji terapeutycznej, zasięgnij porady specjalisty. W trakcie terapii swobodnie oddychaj i postaraj się zrelaksować - nie próbuj na siłę wdychać jak największej ilości powietrza!

Samodzielnie zadbaj o odpowiednią saturację

Jak już wiesz, tlenoterapię stosuje się u osób, u których występuje niedobór poziomu tlenu we krwi. Profesjonalnie nazywa się to saturacją. Możesz zbadać ją u specjalisty, wymaga to jednak oddzielnej podróży do laboratorium. A co, jeśli istnieje sposób na samodzielne sprawdzenie saturacji? Do tego potrzebny będzie Ci pulsoksymetr, czyli narzędzie sprawdzające poziom tlenu w organizmie. Jeśli spadnie on poniżej 92%, powinieneś szybko reagować i udać się do lekarza. Dzięki pulsoksymetrowi możesz codziennie wykonać szybkie badanie i upewnić się, że jesteś zdrowy.

Ile czasu powinno trwać leczenie tlenoterapią?

Zależne jest to od rodzaju leczonej dolegliwości. Skuteczność przewiduje się przy stosowaniu terapii przez mniej więcej 15 godzin na dobę. Oczywiście, należy wliczyć w to również czas snu. A skoro już jesteśmy przy liczbach, to warto omówić jeszcze kwestię, ile taka terapia kosztuje? To jednak zależy od wsparcia z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ceny koncentratorów tlenu nie są bardzo wysokie, bo najprostsze urządzenia dostępne są już od 1000 zł. Maszyny te jednak różnią się od siebie specyfikacjami, więc skonsultuj się przed wyborem ze specjalistą!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium