need info

Tel.: 790445534

Email.: poczta@trzypiora.pl

Jak działa bielizna termoaktywna? Wszystko co musisz o niej wiedzieć
Jak działa bielizna termoaktywna? Wszystko co musisz o niej wiedzieć

Jak działa bielizna termoaktywna? Wszystko co musisz o niej wiedzieć

Odzież sportowa jest obecnie bardzo funkcjonalna. Ale czy wiesz jak działa bielizna termoaktywna, szczególnie popularna wśród sportowców? Co daje i czy musi być obcisła? Czy bielizna termoaktywna zapewnia ciepło? Przeczytaj artykuł i znajdź odpowiedzi na te i inne pytania. 

Co daje bielizna termoaktywna? Zalety korzystania z nowoczesnej odzieży

Będąc w górach lub na siłowni albo po prostu obserwując ulicznego biegacza-amatora, z pewnością zauważyłeś, że z bielizny termoaktywnej korzysta mnóstwo osób. Mimo nazwy bowiem, pod tym pojęciem kryje się najczęściej specjalny komplet, obejmujący legginsy i koszulkę (typu T-shirt lub longsleeve). Taki zestaw (lub jedną jego część) zakłada się w jednym celu - zwiększenia komfortu podczas aktywności. 

Bielizna termoaktywna czy luźny bawełniany T-shirt?

Zastanawiasz się, czy nie wygodniej będzie Ci w luźnej bawełnianej koszulce? Okazuje się, że niekoniecznie. Przypomnij sobie swój ostatni trening w bawełnie: mokre plecy, mokre pachy i nieprzyjemny zapach potu. Bawełna jest bowiem całkiem niezła w absorbowaniu wilgoci, jednak nieszczególnie chce się jej pozbywać. Możesz pokusić się o odsunięcie luźnej koszulki od ciała, aby nie czuć zimnej wilgoci, jednak nie znaczy to, że Twoja skóra od razu będzie sucha. Mokre plecy oddają ciepło podczas parowania nawet 20 razy szybciej niż suche, zatem narażasz się na wychłodzenia i w konsekwencji – chorobę. To, co daje bielizna termoaktywna natomiast jest procesem stopniowym i bezpiecznym.

Zasada działania bielizny termoaktywnej

Jak działa bielizna termoaktywna? Podstawowe jej zadanie to odprowadzanie potu. Co to oznacza? Twoje ciało podczas wysiłku wydziela energię cieplną, czyli – nagrzewa się. Jeśli trening jest naprawdę intensywny, Twoja efektywność zacznie szybko spadać ze względu na obniżenie wydajności zachodzących procesów chemicznych w nadmiernie podniesionej temperaturze. Ten stan jest jednocześnie niekorzystny dla zdrowia, zatem, aby temu zapobiec, ciało poci się, czyli wydziela wodę na zewnątrz – a to dlatego, że podczas parowania woda schładza powierzchnię, z której paruje. Bielizna termoaktywna pozwala na to parowanie, czyli odprowadzanie wilgoci z bezpośredniego sąsiedztwa skóry, choćby dlatego, że jej powierzchnia zewnętrzna jest większa niż wewnętrzna (zmieści się więcej wody). Jeśli jest ostatnią warstwą, parowanie następuje wprost w otaczające Cię powietrze (nie zatrzymuje wody, jak to jest w przypadku wspomnianej już bawełny). Jeśli nie, odprowadza do kolejnych warstw ubrań. Dzięki temu bielizna – a zatem również Twoja skóra – pozostają względnie sucha nawet podczas dużego wysiłku.

Czy bielizna termoaktywna musi być obcisła?

Niektórzy nie przepadają za ubraniami nadmiernie przylegającymi do ciała, gdyż czują się w nich niekomfortowo. Ty także zadajesz sobie pytanie, czy bielizna termoaktywna musi być obcisła? Przypomnijmy w jaki sposób ona w ogóle działa: aby odprowadzić pot ze skóry, musi go fizycznie dotknąć – to jedyna wydajna możliwość przepływu. W związku z tym, tak, maksymalne dopasowanie jest konieczną cechą bielizny termoaktywnej. Ale sprecyzujmy pojęcie – rozumiemy przez nie, że ma być przylegająca, czyli możliwie dobrze odtwarzać kształt sylwetki; nie może za to uciskać, co by prowadziło do zmniejszenia wydajności układu krwionośnego. Ponadto, pamiętaj, że w wielu przypadkach bieliznę termoaktywną nosić będziesz pod spód – nikt jej nie zobaczy, a Ty będziesz czuł się komfortowo. Jeśli jednak zamierzasz używać jej jedynie w ciepłych warunkach i wiesz, że zawsze będzie Twoją ostatnią warstwą - przecież potrzebujesz jej w celach treningowych, prawda? Przyłóż się zatem do treningu, a wkrótce będziesz odczuwał dumę z kształtów eksponowanych przez obcisły strój.

Z czego wytwarzana jest bielizna termoaktywna?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak można ją przybliżyć dzięki niewielkim uogólnieniom. Zasadniczo możliwości są dwie - bielizna termoaktywna jest wytwarzana albo z materiałów syntetycznych albo z naturalnych. Czy to oznacza, że są dostępne dwie półki cenowe? Niekoniecznie – w przypadku bielizny termoaktywnej syntetyki wcale nie są na przegranej pozycji, a nieraz przewyższają swoimi własnościami naturalne odpowiedniki. Zwłaszcza cieńsze produkty wytwarzane są niemal wyłącznie z materiałów niespotykanych w przyrodzie – poliamidy, poliester, czy tkaniny o nazwach własnych (jak choćby Rhovyl i jego odmiany) wiodą tu prym. Grubsze sztuki natomiast częściej są jakąś mieszanką polipropylenów z wełną lub wręcz stuprocentową tkaniną wełnianą. Pamiętaj jednak, że wełna wełnie nierówna i wybieraj bieliznę termoaktywną z wełny merynosów (wełna merino), która jest przyjemna w dotyku i nie drapie.

Jakiej grubości bieliznę termoaktywną wybrać?

Wspomnieliśmy przed chwilą, że bielizna termoaktywna występuje w różnych grubościach. Ponieważ odrobinę to może namieszać, wyjaśnijmy tę kwestię. Rzeczywiście, możesz spotkać się z bielizną cienką, średnią lub grubą. Pierwsza z tych kategorii to najpopularniejszy rodzaj – to właśnie tę obserwujesz wśród osób uprawiających aktywności fizyczne. Pomaga ona chłodzić ciało, odprowadzając wilgoć. Biegacze, kulturyści, piechurzy w gorące dni i inni sportowcy korzystają z jej zalet, aby pozbyć się dyskomfortu przepocenia i skutecznie się schłodzić. Im dalej jednak w kierunku bielizny termoaktywnej grubej się udasz, tym mniejszy nacisk producent będzie stawiał na jej zdolności do pozbywania się wilgoci. Owszem, wciąż będzie działała w ten sposób, jednak z oczywistych względów nie aż tak wydajnie – grubą bieliznę ubierasz bowiem, gdy jest zimno. W takich warunkach nie pocisz się tak obficie, zatem lepiej skupić się na innych funkcjach – na przykład na termoizolacji. Gruba bielizna termoaktywna wykonana z wełny merino zapewni Ci komfort w wietrznych, zimowych warunkach, jednocześnie osuszając Twoją skórę na ile będzie to potrzebne.

Czy bielizna termoaktywna chroni przed zimnem?

Warto wyjaśnić przy okazji jeszcze tę kwestię: czy bielizna termoaktywna daje ciepło? Oczywiście żadne ubranie nie daje ciepła – może najwyżej być bardziej lub mniej wydajne w zatrzymywaniu ciepła, które zostanie wytworzone przez ciało (lub przeniknie z zewnątrz). Gruba bielizna termoaktywna pomaga zatem ciepło zachować (dzięki swojej grubości oraz zapobiegając wychłodzeniu przez parowanie wody ze skóry), podczas gdy cienka – chroniąc zwłaszcza przed podmuchami wiatru, przyspieszającymi parowanie (zmniejszenie temperatury nie jest w tym przypadku tak gwałtowne, jak z nagiej skóry).

Jakich jeszcze cech bielizny termoaktywnej poszukiwać?

Wybierając bieliznę termoaktywną dla siebie, zwróć uwagę na szwy – najlepsze ubrania są bezszwowe (przynajmniej w kluczowych miejscach), dzięki czemu ryzyko otarć jest zminimalizowane. Dobierz właściwy rozmiar – nie luźny, ale też nie uciskający. Czasem krój danego produktu może nie pasować do Twojej sylwetki – nie kupuj go wtedy na siłę. Niektórzy producenci oferują bieliznę termoaktywną o własnościach antybakteryjnych – najczęściej odnosi się to do naturalnych ubrań z wełny merino oraz syntetyków zawierających w tkaninie związki srebra. Dzięki temu przepocona bielizna nieco dłużej zachowuje stosunkowo świeży zapach. Bądź jednak czujny – choć bardzo rzadko, materiały te wywołują niekiedy reakcje alergiczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium