Rozwieszając pranie, zauważyłeś, że Twoja ulubiona koszulka zmniejszyła się o co najmniej dwa rozmiary? Prawdopodobnie nie zastosowałeś się do zaleceń producenta. Zanim kolejny raz wrzucisz brudne ubrania do pralki, koniecznie sprawdź oznaczenia na metkach, by nie popełnić więcej błędu. Przekonaj się, jaką funkcję spełniają tajemnicze symbole i nie pozwól zaskoczyć się nieprzyjemnym niespodziankom. Twoje ubrania, zwłaszcza te ulubione, pozostaną w nienaruszonym stanie. Wystarczy, że dowiesz się, na co wskazuje etykieta.
Lektura obowiązkowa – oznaczenia na metkach
Metki umieszczone wewnątrz ubrań to nic innego jak krótka instrukcja prania i pielęgnacji konkretnego modelu - Twoja lektura obowiązkowa. Zastanawiasz się, dlaczego symbolika jest tak ważna? Przede wszystkim producent danej odzieży informuje Cię, w jaki sposób powinieneś dbać o ubranie, by służyło Ci jak najdłużej, doskonale spełniając swoją funkcję. Stosowanie się do zaleceń umieszczonych na metkach jest szczególnie ważne w przypadku odzieży specjalistycznej - sportowej, górskiej lub dedykowanej służbom ratunkowym. Dlaczego? Głównie ze względu na zastosowane w jej produkcji materiały o specjalnych funkcjach. Zatem, jak prawidłowo odczytywać oznaczenia na metkach, w zależności od tego, co pierzesz?
Symbole pojawiające się na wewnętrznych metkach ubrań zawierają istotne informacje w zakresie prania, suszenia, prasowania oraz czyszczenia chemicznego. Warto wiedzieć, jak dbać o ubrania samodzielnie. Na równi ważne jest to, by oddając pranie do pralni również nie popełnić błędu. Chociaż czuwa nad wszystkim obsługa, jako klienci poczujemy się pewniej.
- Pranie
Pranie nie zawsze oznacza to samo. Zależnie od tego, jaki symbol pojawi się na metce, produkt możesz prać, korzystając z programu dedykowanego delikatnym materiałom, ręcznie lub w dokładnie określonej temperaturze. Przekreślony pojemnik z wodą oznacza konieczność rezygnacji z prania.
Zwykle to, jak ciepła ma być woda wskazane jest konkretną temperaturą. Na niektórych metkach mogą pojawić się kropki, przedstawiające naczynie z płynem. Im więcej kropek, tym temperatura powinna być większa. Liczba kropek wynosi od 1 do 4. Najmniejsza liczba wskazuje na 30 stopni Celsjusza, a największa – na pranie w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Jeśli pod naczyniem dodatkowo pojawiają się poziome kreski, to wskazują na stopień ostrożności, jaki należy zachować. Im więcej kresek, tym pranie musi być delikatniejsze.
- Suszenie
Chcesz szybko odświeżyć i wysuszyć bluzkę lub kurtkę? Zanim przystąpisz do prania i suszenia, koniecznie sprawdź zalecenia producenta. Niestety, nie wszystkie tkaniny nadają się do suszenia w suszarce bębnowej. Zwracając uwagę na oznaczenia metek, unikniesz przykrych niespodzianek. Oznaczenia mogą dotyczyć również suszenia odzieży bez wykorzystania suszarki bębnowej. Warto sprawdzić, w jaki sposób, bez szkody dla materiału, rozwiesić odzież.
Oznaczenia związane z suszeniem mają kształt kwadratu. Pusta figura przestrzega przed suszarkami bębnowymi i pralko – suszarkami. Przekreślony kwadrat oznacza, że ubrania nie należy suszyć w ogóle. W kwadracie mogą znaleźć się następujące symbole:
- łuk informujący o konieczności rozwieszenia;
- trzy pionowe linie, wskazujące na suszenie na wieszaku;
- linia pozioma zalecająca suszenie na ręczniku dla ubrań, jakie mogłyby się rozciągnąć;
- dwie ukośne kreski jako symbol suszenia w cieniu.
- Prasowanie
Jeśli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem żelazka z funkcją automatycznego dostosowywania temperatury do potrzeb prasowanej tkaniny, zapoznaj się z zaleceniami umieszczonymi na metce wewnętrznej. Część ubrań możesz prasować w określonej temperaturze, niektóre tkaniny nie są jednak przeznaczone do prasowania na ciepło. Maksymalna temperatura prasowania jest zawsze określona kropkami, umieszczonymi wewnątrz rysunku. Im więcej na metce kropek przy znaku żelazka, tym bardziej może ono być nagrzane.
Jedna kropka pojawia się na ubraniach syntetycznych i sztucznych. Wtedy można prasować w maksymalnej temperaturze 110 stopni Celsjusza. Dwie kropki wskazują na mieszankę włókien naturalnych i syntetycznych. Wtedy maksymalna temperatura nie może być wyższa niż 150 stopni Celsjusza. Trzy kropki wskazują na tkaniny naturalne i pozwalają na prasowanie w wysokiej temperaturze, nawet do 200 stopni Celsjusza.
- Czyszczenie
Trójkąt pojawiający się wśród oznaczeń na metce wskazuje, jakie środki chemiczne możesz wykorzystać, by usunąć uporczywe zabrudzenia. Kiedy w trójkącie znajduje się oznaczenie CL, to dopuszczalne jest chlorowanie. Dodatkowe, ukośne linie wskazują natomiast na możliwość zastosowania preparatów tlenowych. Najczęściej są to wybielacze. Kółko natomiast określa zasady prania chemicznego. Ubrania nadające się do prania chemicznego oznacza się pustym okręgiem. Jeśli dodatkowo okrąg jest przekreślony, pranie chemiczne jest odradzane ze względu na ryzyko uszkodzenia tkaniny.
Dodatkowo należy uwzględnić symbole:
A – dopuszczenie do wyczyszczenia we wszystkich typach rozpuszczalników,
P lub F – rekomendowane czyszczenie suche w roztworze węglanu albo benzynie,
W – dozwolone czyszczenie na mokro.
Oznaczenia na metkach – gwarancja właściwej pielęgnacji ubrań
Poznając najważniejsze oznaczenia na metkach wiesz już, jak robić pranie, aby nie dopuścić do zniszczenia żadnej części z Twojej garderoby. Cenne wskazówki pozwalają pogrupować ubrania pod względem ich sposobu prania, suszenia oraz prasowania. W ten sposób zadbasz o pielęgnację i żywotność swoich ulubionych rzeczy. Nie będzie mowy o tym, że ulubiona, delikatna sukienka lub koszula zrobiona z ekskluzywnego materiału zostaną uszkodzone.
Jeśli po raz pierwszy sprawdzasz symbole na metce bardzo dokładnie, to może wydawać się to zagmatwane. Natomiast, właściwe kojarzenie różnych grafik nie jest trudne. Producenci ubrań zadbali o to, by robienie prania nie było skomplikowane. Przyjęte odgórnie umowne oznaczenia zaliczają się do uniwersalnych.
Piktogramy na ubraniach są sporym ułatwieniem. Dzięki nim można świadomie korzystać z odzieży, jaką zakłada się na co dzień. Wybierając ubrania i równocześnie znając oznaczenie na metce możemy świadomie dobierać to, co nosimy. Ubraniami można też będzie cieszyć się dłużej. Symbole na metce są przede wszystkim praktyczne. Można dzięki nim nie tylko się czegoś dowiedzieć, ale też wielu sytuacji uniknąć. Znając rodzaj materiału i sposób jego prania lub prasowania nie dopuścimy do rozciągnięcia materiału albo jego skurczenia.
Każda firma produkująca odzież doskonale orientuje się we właściwościach poszczególnych strojów. Znaki na ubraniach udzielają odpowiedzi na wiele pytań. Nie trzeba więcej myśleć o tym, czy dany strój można wyprasować, czy też zastosować wybielacz. Szczegółowe dane na temat tego, jak czyścić konkretny rodzaj tkaniny są podstawową do codziennego, właściwego użytkowania strojów.