need info

Tel.: 790445534

Email.: poczta@trzypiora.pl

Jaki polar w góry warto wybrać?
Jaki polar w góry warto wybrać?

Wyjazd w góry to naprawdę wspaniały sposób spędzenia wolnego czasu. Górskie wędrówki to nie tylko świetna forma aktywności fizycznej, ale także okazja do podziwiania pięknych krajobrazów. Aby jednak cieszyć się wyprawą, musisz się do niej odpowiednio przygotować. W górach panują inne warunki atmosferyczne niż te na niżu, dlatego też warto zadbać o to, by mieć odpowiedni strój. Szczególnie ważny jest tutaj polar. Jaki sprawdzi się najlepiej? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!

Parę słów o polarze

Polar to rodzaj bluzy, która bardzo dobrze ochrania noszącego przed zimnem. Jest on stworzony z materiału, który dobrze izoluje ciepło, a ponadto jest miły w dotyku. To idealny wybór na chłodne dni, a także wieczorne siedzenie przy ognisku. Bluza ta z reguły ma również dwie kieszenie, dzięki czemu można w niej schować telefon lub portfel. Polar jest więc zarówno praktycznym, jak i wygodnym rozwiązaniem na zimniejszą pogodę. Jest on także bardzo łatwy w utrzymaniu – aby był czysty i pachnący, wystarczy prać go raz na jakiś czas. W górach sprawdzi się wręcz idealnie – na przykład jako warstwa docieplająca pod kurtkę lub okrycie wierzchnie.

Krótka historia polaru

Nie wszyscy wiedzą o tym, że zanim pojawiły się polary, turyści i podróżnicy używali odzieży wykonanej z materiałów naturalnych, a więc bawełny, wełny, skóry czy zwierzęcych futer. Miały one swoje zalety, ale i sporo wad. Długo schły i były ciężkie. Nie istniała jednak inna technologia. 

Pierwszy polar powstał w roku 1979 w amerykańskiej fabryce firmy Malden Mills. Zespół badawczy prowadził tam prace nad wykorzystaniem w odzieży poliestru. Przy okazji inspirowano się futrem niedźwiedzia polarnego. Tak powstała tkanina przypominająca nieco miękką frottę. Nazwano ją Polartec (od połączenia słów polarny i technologia). Materiał ten był lekki, ale po szczotkowaniu pęczniał, zyskiwał na puszystości. Okazało się, że niemal nie chłonie wody, szybko schnie i zapewnia doskonałą izolację cieplną. 

Polary są obecnie niezwykle popularne, bo wynalazcy tej tkaniny zrezygnowali ze złożenia wniosku patentowego. Co ciekawe, firma Malden Mills istnieje do dzisiaj. 

Polar w góry – jaki warto ze sobą zabrać?

Ogromna popularność polarów wynika z ich wszechstronności. Można je nosić zarówno podczas aktywności fizycznej, jak i wypoczynku na łonie natury. Sprawdzą się doskonale w każdych warunkach pogodowych – jesienią i zimą ochronią przed chłodem, a latem nadają się idealnie jako lekkie okrycie. Polar to więc idealny dodatek do garderoby każdego miłośnika sportu i aktywnego trybu życia, a także pasjonata górskich wycieczek! Jaki rodzaj polaru najlepiej sprawdzi się jednak w Twoim przypadku? Aby się tego dowiedzieć, musisz najpierw odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: – Jakie warunki pogodowe będą panowały w górach podczas Twojego pobytu? – Jak wygląda Twoja aktywność fizyczna podczas wyprawy górskiej? – Jaką funkcję ma pełnić polar – ma być warstwą docieplającą czy zewnętrzną?

Polar w góry a pogoda

Zacznijmy więc od początku. Jeśli planujesz wycieczkę w okresie letnim, to raczej nie musisz martwić się o ekstremalnie niskie temperatury. Wiadomo jednak, że w górach pogoda może zmienić się w przeciągu godziny. W takim wypadku najrozsądniej będzie zdecydować się na uniwersalną bluzę polarową o gramaturze 200 g/m2. Sprawa wygląda jednak zgoła inaczej, jeśli chcesz wybrać się na wyprawę w czasie zimy. W takich warunkach temperatura może spaść nawet do minus 20 stopni Celsjusza. Wtedy lepiej będzie postawić na nieco cieplejsze odzienie i wybrać gruby polar o gramaturze 300 g. Najcieńszy rodzaj polaru, czyli ten o gramaturze 100 g, lepiej zostawić na odpoczynek lub wędrówkę w nie najzimniejszy dzień.

Polar dostosowany do Twojej aktywności fizycznej

Dobrze jest też wcześniej zaplanować, jak zamierza się spędzać czas w górach. Zdecydowanie pomoże Ci to w dobraniu odpowiedniego polaru dla siebie. Jeśli marzą Ci się całodniowe wędrówki na szlakach położonych w wyższych partiach górskich, to lepiej wybrać bluzę, która nie tylko ochroni Cię przed uporczywym chłodem, ale będzie również dobrze dopasowana i nie będzie krępować Twoich ruchów. Odpowiedni rozmiar i krój są tutaj niezwykle ważne. Istotne jest także to, aby bluzę można było łatwo założyć i zdjąć w razie potrzeby. Pamiętaj, że na szlaku najważniejsze są wygoda i bezpieczeństwo!

W jakie elementy dodatkowe może być wyposażony polar?

Nie da się ukryć, że jedną z najważniejszych elementów polara jest kaptur. Zdarzają się oczywiście osoby, którym jest on niepotrzebny, jednak na ogół świetnie sprawdza się podczas wypraw górskich. Jest nieoceniony przy niższych temperaturach. Latem rzeczywiście bywa problematyczny, bo zajmuje nieco miejsca.

Wiele osób ceni też sobie polary z rękawami z otworem na kciuk. To niepozorny element, który dodaje trochę ciepła. Niektóre bluzy polarowe mają też specjalne wzmocnienia na ramionach czy łokciach, co zwiększa ich wytrzymałość. Przydatne poza tym bywają ściągacze. Pozwalają na lepsze dopasowanie polaru do ciała. 

Funkcja polaru

Bluzy polarowe nie bez przyczyny są tak popularne wśród amatorów górskich wycieczek. Ich głównym zadaniem jest rzecz jasna ochrona przed chłodem, ale także utrzymanie ciała w suchości. Dzięki temu można sięgnąć po nie zarówno podczas letnich, jak i zimowych wypraw. Oczywiście w obu przypadkach polar będzie pełnił trochę inną funkcję. Późną wiosną i latem polar bez dwóch zdań nada się na wierzchnią ochronę przed utratą ciepła. Jednak, gdy temperatury drastycznie spadną, sama bluza może nie wystarczyć. Zimą potrzebna będzie również bielizna termoaktywna oraz ciepła kurtka, np. wykonana z softshellu. Nie znaczy to jednak, że polar Ci się nie przyda. W takim wypadku doskonale sprawdzi się jako druga z kolei warstwa docieplająca, dzięki której żadne mrozy nie będą Ci straszne!

Jak dbać o polar, aby szybko nie uległ zniszczeniu?

Polar to materiał bardzo miły w dotyku, a jednocześnie mający wyjątkowe właściwości. Najważniejszą jego cechą jest chyba hydrofobowość. Sprawia, że polar chłonie maksymalnie 1% więcej wody niż wynosi jego waga właściwa. Ma także dobre właściwości izolujące. Wygrywa pod tym względem z puchem i wełną. 

Oczywiście o polar trzeba w odpowiedni sposób dbać. Tylko wtedy nie traci swojej struktury i właściwości. Nadaje się do prania w pralce, ale warto w tej materii zachować pewną ostrożność. Zaleca się odwrócenie ubrania na drugą stronę i zapięcie wszystkich zamków błyskawicznych. Można w ten sposób zapobiec uszkodzeniu materiału.

Trzeba też uważać na inne ubrania. Jeśli polar jest utrzymany w intensywnej kolorystyce, może puścić farbę. Dlatego pozostała odzież musi mieć podobną barwę do niego. Uruchomić należy program pralki przeznaczony do odzieży syntetycznej. Jeśli takiego programu nie ma, trzeba ustawić temperaturę prania 30 stopni Celsjusza. Zaleca się suszenie polaru na świeżym powietrzu. Można wykorzystać do tego celu suszarkę automatyczną, ale ustawioną na naprawdę niskie obroty. 

A Ty, jesteś już szczęśliwym posiadaczem bluzy polarowej? Jeśli nie, to koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego sklepu, w której znajdziesz najlepszej jakości odzież turystyczną i wele innych, przydatnych w górach akcesoriów!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium