Oparzenia, nawet te niewielkie, potrafią być bardzo nieprzyjemne. Wiążą się zazwyczaj z dużym bólem i dyskomfortem. W dodatku rany po oparzeniach często długo się goją i zostają po nich nieestetyczne blizny. Szybko udzielona pierwsza pomoc i dobry opatrunek są w tym przypadku kluczowe. Dziś opowiemy Ci, co należy robić w przypadku oparzeń i jakie artykuły warto mieć w swojej apteczce na taką ewentualność.
Jak działa opatrunek hydrożelowy na oparzenia?
Z całą pewnością nie raz było Ci dane słyszeć, że oparzoną skórę trzeba natychmiast potraktować zimną wodą lub okładem. Ma to swoje medyczne uzasadnienie. Rana zostaje schłodzona, a proces przegrzewania tkanek ulega zatrzymaniu. Wśród służb ratowniczych i medycznych powszechne jest używanie opatrunków hydrożelowych, które działają w podobny sposób, tylko o wiele szybciej i skuteczniej. Dzięki ich zastosowaniu ciało może wrócić do normalnej temperatury już po paru minutach. Duża zawartość wody (ponad 90%) w opatrunkach hydrożelowych sprawia, że wytwarza się wilgotne środowisko na powierzchni rany. Przyspiesza to proces regeneracji skóry, jednocześnie hamując rozwój bakterii. Dodatkowo, dzięki swojej strukturze, opatrunek hydrożelowy jest przyjemny w dotyku. Poza tym koi oraz uśmierza ból i można go stosować na oparzenia nawet bardziej kłopotliwych miejsc na ciele - jak na przykład twarz, dłonie oraz stopy.
Jak założyć opatrunek hydrożelowy na oparzenie?
Po schłodzeniu rany przy pomocy strumienia zimnej wody (należy uważać, aby nie była ona zbyt zimna), delikatnie osusz miejsce oparzenia jałową gazą lub czystym ręcznikiem i nałóż na nią opatrunek. Istotne jest, aby jego rozmiar dostosować do miejsca na ciele. W razie potrzeby opatrunek hydrożelowy można przycinać. Nie straci on swoich właściwości. Po nałożeniu opatrunku, należy zabezpieczyć go przylepcem lub sterylnym bandażem.
Po jakim czasie należy zmienić opatrunek hydrożelowy?
Wymiana opatrunku hydrożelowego jest kwestią indywidualną. Wszystko zależy od skali oparzenia i stanu, w jakim znajduje się rana. Standardowo taki opatrunek można trzymać na ranie przez 24-72 godziny. Jeśli jednak z rany sączy się wydzielina, należy zmieniać go częściej. Oparzenia I i II stopnia leczą się średnio 10-20 dni.
Kiedy nie należy stosować opatrunków hydrożelowych na oparzenia?
Kiedy rana jest poważna oraz sączy się z niej bardzo duża ilość ropy albo widoczne są oznaki zakażenia i martwicy tkanek, nie powinno używać się opatrunków hydrożelowych. W takich przypadkach należy niezwłocznie udać się do chirurga, który oczyści miejsce przed założeniem plastrów.
Jakie inne opatrunki stosuje się na oparzenia?
Poza opatrunkami hydrożelowymi, wśród najczęściej stosowanych na oparzenia wyróżniamy również hydrokoloidowe, alginianowe i hydrowłókniste. Mają one różne właściwości chłonne oraz również są pomocne w utrzymywaniu wilgotnego środowiska w ranie i wokół niej. Co ciekawe, bardzo często opatrunki na oparzenia wzbogacone są o srebro jonowe, które eliminuje ryzyko zakażeń.
Pierwsza pomoc przy oparzeniach - dodatkowe informacje
Wiesz już, jakie opatrunki należy stosować na oparzenia. Mamy dla Ciebie jednak szereg cennych rad, do których należy się stosować, kiedy chcesz jak najlepiej pomóc osobie oparzonej. Bardzo ważna jest jak najszybsza reakcja. Należy natychmiast usunąć odzież oraz biżuterię z poparzonych części ciała. W przypadku oparzeń obrzęk postępuje bardzo szybko! Im później zareagujesz, tym trudniejsze może okazać się usunięcie elementów ubrania. W następnej kolejności należy schłodzić ranę, nie doprowadzając przy tym do wymrożenia. Strumień wody nie powinien być zbyt silny, a jego temperatura nie może być mniejsza niż 15 stopni celsjusza. Taki zabieg nie powinien trwać dłużej niż kwadrans. Należy także ocenić stopień i skalę oparzenia. Jeśli jest ono rozległe, a poszkodowany skarży się na bardzo dotkliwy ból, może być konieczna bardziej specjalistyczna pomoc. Warto zapamiętać, że wskazaniem do hospitalizacji jest:
-każde oparzenie u dziecka,
-obszerne oparzenie I stopnia,
-oparzenie II stopnia obejmujące powyżej 10% powierzchni ciała,
-wszystkie oparzenia III stopnia,
-oparzenia w obrębie twarzy, krocza, dłoni, stóp, dużych stawów oraz dróg oddechowych.
Wiedza na temat postępowania przy oparzeniach może pozwolić Ci uratować zdrowie oraz życie. Niezależnie od tego, czy jesteś ratownikiem medycznym, opiekunem wycieczki, a może po prostu członkiem drużyny harcerskiej lub rajdowej - zawsze pamiętaj o wymienionych w powyższym tekście zasadach. Oparzenie może przydarzyć się każdemu, nawet w trakcie wykonywania codziennych czynności! Zadbaj o to, by w Twojej apteczce znalazły się opatrunki hydrożelowe na oparzenia oraz inne niezbędne akcesoria - takie jak nożyczki, bandaże i środki dezynfekujące. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu. Mamy w ofercie szeroki wybór apteczek różnej wielkości oraz niezbędnych akcesoriów odpowiednich dla ratowników medycznych i nie tylko. Oferowane przez nas produkty będą przydatne w każdym domu, samochodzie oraz na wycieczce.