need info

Tel.: 790445534

Email.: poczta@trzypiora.pl

Kolory i wenflony kolorów - jakie mają znaczenie?

Przebywając w szpitalu na pewno zauważyłeś, że wenflony mają różne kolory zatyczki. Zapewne zastanawiałeś się, czy jest to istotne. Znamy odpowiedź na to pytanie! Co więcej, sprawdziliśmy, czy istnieją różne rozmiary wenflonów i jakie jest ich oznaczenie!

Jak zbudowany jest wenflon?

Kaniula dożylna funkcjonuje pod potoczną nazwą wenflonu. Jest to plastikowa rurka, którą umieszcza się w żyle za pomocą igły. Wenflon pozwala na podawanie leków dożylnie, bez konieczności wkłuwania się za każdym razem na nowo, a w sytuacji zagrożenia życia ułatwia interwencję farmakologiczną. Za jego pomocą można również pobrać krew. Przy długotrwałym leczeniu zaleca się wymianę wenflonu co 72 h lub niezwłocznie, gdy dojdzie do jego zatkania, stanu zapalnego w miejscu wkłucia lub infekcji.

Wenflon składa się z:

- igły, która zostaje usunięta po wprowadzeniu go do żyły,

- cewnika, czyli plastikowej rurki umieszczonej w żyle,

- skrzydełek, które stabilizują całą strukturę,

- korka,

- zastawki, którą podaje się leki używając strzykawki,

- nasadki, używanej do wlewów dożylnych.

Jak oznacza się rozmiary wenflonów?

Aby ułatwić rozpoznawanie rozmiarów wenflonów, przyjęto oznaczenia kolorystyczne. Odpowiadają one średnicy wewnętrznej cewnika.

Najmniejszy rozmiar jest oznaczony kolorem fioletowym. Następny kolorem żółtym i stosowany jest w pediatrii i neonatologii. Wenflonów niebieskich używa się dla pacjentów geriatrii, pediatrii i onkologii. Kaniule koloru różowego najczęściej stosowane są podczas infuzji dożylnych i płynoterapii. Natomiast wenflonów o kolorze zielonym używa się podczas resuscytacji płynowej, transfuzji krwi, u pacjentów poddawanych operacji i po wypadkach. Dwa kolejne rozmiary wenflonów oznaczone są kolorem białym i szarym. Stosuje się je w tych samych przypadkach co koloru zielonego, mają one jednak większy przepływ. Natomiast największy rozmiar kaniuli oznaczony jest kolorem pomarańczowym lub czerwonym i stosowany jest u pacjentów w najcięższym stanie, gdy leki lub preparaty krwiopochodne muszą zostać dostarczone do organizmu jak najszybciej.

Jakie są wskazania do założenia wenflonu?

Wśród wskazań do założenia wenflonu możemy wyróżnić:

- leczenie szpitalne,

- systematyczne podawanie leków drogą dożylną,

- zabiegi operacyjne,

- stan zagrożenia życia,

- transfuzje krwi,

- nawadnianie pozajelitowe,

- podanie kontrastu przed wykonaniem badań obrazowych np. tomografii lub rezonansu magnetycznego.

Kolorystyczne oznaczenie rozmiarów wenflonów ma za zadanie ułatwienie pracy pielęgniarkom i ratownikom medycznym, którzy szczególnie w sytuacjach zagrożenia życia muszą w krótkim czasie umieścić w żyle pacjenta kaniulę o odpowiednim rozmiarze, aby rozpocząć skuteczne leczenie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium