Promocje
Bluza polo RATOWNIK MEDYCZNY czerwona odblask
Bluza polo RATOWNIK MEDYCZNY czerwona odblask
98,00 zł 68,60 zł
Bluza Polo Lekarz Czerwona
Bluza Polo Lekarz Czerwona
94,00 zł 65,80 zł
Bluza polo Ratownictwo Medyczne Czerwona
Bluza polo Ratownictwo Medyczne Czerwona
94,00 zł 65,80 zł
Bluza polo Ratownik Medyczny Czerwona
Bluza polo Ratownik Medyczny Czerwona
94,00 zł 65,80 zł
Producenci
Statystyki
Produktów:
628
Kategorii:
114
Nowości:
67
Promocje:
8

Koncentrator tlenu – dla kogo jest przeznaczony i jak go stosować?

Oddychanie to jedna z podstawowych czynności życiowych. Bez tlenu dostarczanego do płuc, prawidłowe funkcjonowanie organizmu byłoby niemożliwe. Problem pojawia się w sytuacji, gdy na skutek choroby i niewydolności oddechowej ilość dostarczanego do płuc tlenu jest mniejsza niż zazwyczaj. W większości przypadków ratunkiem okazuje się zastosowanie tlenoterapii. Jest ona możliwa dzięki koncentratorowi tlenu. Dla kogo jest przeznaczony i jak stosować koncentrator tlenu? Podpowiadamy!

Czym jest koncentrator tlenu i jak działa?

Koncentrator tlenu jest urządzeniem medycznym stosowanym w tlenoterapii. Zabieg ten polega na podawaniu pacjentowi powietrza zawierającego wyższą zawartość tlenu niż znajduje się w powietrzu atmosferycznym.

Działanie koncentratora tlenu polega na zasysaniu powietrza z otoczenia, absorbowaniu azotu i nasycaniu powstałej mieszanki tlenem. Powietrze, które wychodzi z maszyny po takiej obróbce, zawiera nawet do 90% tlenu. Fachowo jest nazywane tlenem medycznym. Dostarczenie tej substancji do ciała pacjenta sprawia, że tlen dociera do większej ilości pęcherzyków płucnych i lepiej dotlenia komórki organizmu oraz zwiększa poziom saturacji krwi. Dodatkowo koncentrator tlenu oczyszcza i nawilża powietrze, dzięki czemu produkowany przez niego gaz jest doskonałej jakości.

Kto powinien używać koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu jest używany do wykonywania tlenoterapii. Zabieg ten stosowany jest głównie u osób cierpiących na choroby układu oddechowego, schorzenia kardiologiczne oraz powikłania po innych chorobach. Co więcej, koncentratory tlenu są używane podczas leczenia chorych cierpiących na POChP, astmę, mukowiscydozę, niewydolność krążenia, nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze. Ponadto w podczas pandemii koronawirusa koncentratory tlenu z powodzeniem wspierają w oddychaniu chorych walczących z tą groźną chorobą.

Jak używać koncentratora tlenu?

Jedną z największych zalet koncentratora tlenu jest fakt, że możesz używać go w warunkach domowych. Zanim podłączysz maszynę do prądu, sprawdź jej stan. Jeśli nie widzisz oznak awarii, możesz rozpocząć jego bezpieczne użytkowanie. Następnie załóż pacjentowi wąsy tlenowe lub maskę tlenową. W koncentratorach tlenu, które posiadają w zestawie butelkę do nawilżania powietrza stosuj wodę destylowaną.

Czas trwania sesji zabiegowej z użyciem koncentratora tlenu powinien zostać ściśle określony przez lekarza prowadzącego. Najczęściej jest on uzależniony od schorzenia i stanu zdrowia pacjenta. Nierzadko długość terapii wynosi od kilku do kilkunastu godzin w ciągu doby. Zdarzają się również przypadki, że z uwagi na stan pacjenta koncentrator tlenu musi być używany przez 24h na dobę. Maszyna ta jest przystosowana do pracy w trybie ciągłym, więc nie musisz jej wyłączać, by odpoczęła od pracy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium