Koncentrator tlenu – dla kogo jest przeznaczony i jak go stosować?
Oddychanie to jedna z podstawowych czynności życiowych. Bez tlenu dostarczanego do płuc, prawidłowe funkcjonowanie organizmu byłoby niemożliwe. Problem pojawia się w sytuacji, gdy na skutek choroby i niewydolności oddechowej ilość dostarczanego do płuc tlenu jest mniejsza niż zazwyczaj. W większości przypadków ratunkiem okazuje się zastosowanie tlenoterapii. Jest ona możliwa dzięki koncentratorowi tlenu. Dla kogo jest przeznaczony i jak stosować koncentrator tlenu? Podpowiadamy!
Czym jest koncentrator tlenu i jak działa?
Koncentrator tlenu jest urządzeniem medycznym stosowanym w tlenoterapii. Zabieg ten polega na podawaniu pacjentowi powietrza zawierającego wyższą zawartość tlenu niż znajduje się w powietrzu atmosferycznym.
Działanie koncentratora tlenu polega na zasysaniu powietrza z otoczenia, absorbowaniu azotu i nasycaniu powstałej mieszanki tlenem. Powietrze, które wychodzi z maszyny po takiej obróbce, zawiera nawet do 90% tlenu. Fachowo jest nazywane tlenem medycznym. Dostarczenie tej substancji do ciała pacjenta sprawia, że tlen dociera do większej ilości pęcherzyków płucnych i lepiej dotlenia komórki organizmu oraz zwiększa poziom saturacji krwi. Dodatkowo koncentrator tlenu oczyszcza i nawilża powietrze, dzięki czemu produkowany przez niego gaz jest doskonałej jakości.
Kto powinien używać koncentrator tlenu?
Koncentrator tlenu jest używany do wykonywania tlenoterapii. Zabieg ten stosowany jest głównie u osób cierpiących na choroby układu oddechowego, schorzenia kardiologiczne oraz powikłania po innych chorobach. Co więcej, koncentratory tlenu są używane podczas leczenia chorych cierpiących na POChP, astmę, mukowiscydozę, niewydolność krążenia, nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze. Ponadto w podczas pandemii koronawirusa koncentratory tlenu z powodzeniem wspierają w oddychaniu chorych walczących z tą groźną chorobą.
Jak używać koncentratora tlenu?
Jedną z największych zalet koncentratora tlenu jest fakt, że możesz używać go w warunkach domowych. Zanim podłączysz maszynę do prądu, sprawdź jej stan. Jeśli nie widzisz oznak awarii, możesz rozpocząć jego bezpieczne użytkowanie. Następnie załóż pacjentowi wąsy tlenowe lub maskę tlenową. W koncentratorach tlenu, które posiadają w zestawie butelkę do nawilżania powietrza stosuj wodę destylowaną.
Czas trwania sesji zabiegowej z użyciem koncentratora tlenu powinien zostać ściśle określony przez lekarza prowadzącego. Najczęściej jest on uzależniony od schorzenia i stanu zdrowia pacjenta. Nierzadko długość terapii wynosi od kilku do kilkunastu godzin w ciągu doby. Zdarzają się również przypadki, że z uwagi na stan pacjenta koncentrator tlenu musi być używany przez 24h na dobę. Maszyna ta jest przystosowana do pracy w trybie ciągłym, więc nie musisz jej wyłączać, by odpoczęła od pracy.