Ratownictwo górskie – bezinteresowna pomoc z narażeniem życia
Ratownik górski. Tyle wystarczy, by wzbudzić szacunek w każdym, bez względu na wiek, płeć czy wykształcenie. Ludzie, którzy każdego dnia są gotowi podjąć się niesienia pomocy innym, z narażeniem własnego życia są obecni w każdym pokoleniu, od ponad 110 lat tworząc ratownictwo górskie. Czekają, niezależnie od pory, by wstawić się na wezwanie naczelnika i ruszyć z bezinteresowną misją niesienia pomocy tym, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie.
Ratownictwo górskie – jak zostać ochotnikiem?
Ochotnikiem może zostać niemal każdy, kto odczuwa wewnętrzną potrzebę spełnienia misji, ratowania cudzego życia i każdorazowo – narażania własnego. Każdy, kto ma stabilną sytuację finansową, profesjonalny sprzęt oraz spełnia ogólne, regulaminowe warunki przyjęcia. Ratownikiem górskim może zostać także kobieta, spełniając wymagania identyczne jak mężczyzna. Ratownictwo górskie nie jest sposobem na zarabianie. Pierwszy okres służby opiera się na sprzęcie indywidualnym. Dla kogo zatem jest ten rodzaj służby?
Warunkiem koniecznym jest ukończenie 18, ale nie przekroczenie 35 roku życia. Wymagana jest znajomość topografii polskich gór, anatomii ludzkiego ciała i pierwszej pomocy, umiejętność jazdy na nartach i gotowość wzięcia udziału w akcji w każdym momencie. Część kwalifikacji wymienionych w regulaminie podlega weryfikacji w formie egzaminu. Pozytywny wynik rozpoczyna staż kandydacki w górskim pogotowiu ochotniczym, który trwa minimum dwa lata i nie podlega skróceniu.
wymaga odwagi, ogromnej wewnętrznej siły pokonywania własnych słabości i poczucia głębokiej potrzeby spełniania misji, jaką jest ratowanie życia drugiego człowieka, w każdych warunkach. Ratownicy, składając przysięgę, zobowiązują się do pełnienia służby. W praktyce oznacza to pełną gotowość na każde wezwanie naczelnika do rozpoczęcia akcji ratunkowej lub poszukiwawczej. W historii polskiego ratownictwa górskiego nie zdarzyło się, by ktokolwiek odmówił. Zdarzyło się natomiast, że poniósł najwyższą cenę, pomagając innym.
Ratownictwo górskie – aktualna sytuacja
O ratownikach z Górskiego czy Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego mówi się coraz więcej i coraz głośniej. Mówi się tylko dobrze, domagając się uznania i odpowiedniego wynagrodzenia ich pracy. Oni sami milczą. Dla nich niesienie pomocy jest naturalne. Dołącz do społeczeństwa, które docenia pomoc. Podziękuj. Nigdy nie wiesz, kiedy Ty będziesz jej potrzebował.