need info

Tel.: 790445534

Email.: poczta@trzypiora.pl

Turystyczna apteczka - wyposażenie obowiązkowe

Wychodząc w góry, każdy turysta powinien zabrać ze sobą tak ważną rzecz, jaką jest apteczka. Wyposażenie się w nią każdego, i posiadanie podstawowych środków ochrony, które w razie wypadku mogą uratować czyjeś życie, to pragnienie, któremu daleko do rzeczywistości. Choć mówi się o tym cały czas, mało kto, wychodząc w góry przygotowuje się do tego należycie.

Mimo edukacji w tym zakresie wciąż zdarzają się osoby, które w góry wychodzą nieprzygotowane. Nie mają odpowiedniego obuwia, zapominają, że im wyżej, tym zimniej i wietrzniej, a mieli by jeszcze pamiętać o czymś takim jak apteczka? Wyposażenie się w ten ważny element ratujący życie to obowiązek, o którym nie myślimy do momentu, w którym okazuje się, że przydałoby się ją mieć. Wtedy zaczyna się poszukiwanie odpowiedzialnego turysty lub wzywa się służby ratunkowe.

Małe może więcej

Najmniejsza apteczka to taka, którą można przyczepić do kluczy. Mały breloczek ma wielką moc. Kosztuje kilkanaście złotych i powinni ją mieć wszyscy, bez wyjątku. Jaką moc ma taka mała apteczka? Wyposażenie jej to zaledwie maseczka do sztucznego oddychania, para rękawiczek i saszetka z gazikiem odkażającym. Te trzy rzeczy mogą zaważyć o tym, że w razie wypadku ktoś zdecyduje się wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, inaczej reanimacją czy sztucznym oddychaniem oraz badanie urazowe poszkodowanego.

Mini osobiste

Trochę większe możliwości daje apteczka osobista w wielkości mini. Można ją założyć do paska spodni i w razie konieczności prędko z niej skorzystać. Sprawdza się jako bardzo osobista apteczka, w przypadku osób, które potrzebują zażywać leki i powinny mieć je zawsze pod ręką. Co pomieści taka apteczka? Wyposażenie jej to kilka par rękawiczek, maseczka do RKO, gaziki i środki odkażające. Plus leki posiadającej ją osoby.

Rozmiar standard i plecak

Najbardziej popularne są apteczki, które są w stanie obsłużyć kilka osób. Zabiera się je na wycieczki i rajdy, a ratownicy mają je w swoich plecakach. Co gwarantuje taka apteczka? Wyposażenie, które posiada to m.in. środki opatrunkowe, kompresy, opaski elastyczne, chusta trójkątna, nożyczki, koc ratunkowy NRC, rękawiczki i ustnik do sztucznego oddychania.

Najbardziej zaawansowane są plecaki ratunkowe, które pomieszczą najwięcej. To osobna torba dla ratownika, który ma dyżur i wie, że z całą pewnością sprzęt, który ma na plecach będzie wykorzystywany. Szczególnie, gdy na swej drodze wciąż spotyka zbyt mało osób wyposażonych w osobistą apteczkę.

Apteczka turystyczna - jak wybrać odpowiednią?

Nie da się ukryć, że apteczka turystyczna to obowiązkowy element wyposażenia w czasie każdej wycieczki rowerowej i pieszej czy wyjścia w góry. Jednak do kwestii jej wyboru należy podejść w sposób indywidualny. Co to oznacza? 

Przede wszystkim apteczka i jej wyposażenie należy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. W przypadku kajakarzy czy surferów musi być to model wykonany z wodoodpornego materiału i wyposażony tak, aby udzielić pomocy w przypadku urazów, do których dochodzi w wodzie. Z kolei w górach najlepszym wyborem jest apteczka turystyczna w formie plecaka lub nerki przypinanej do pasa. Można ją wtedy wygodnie nosić.

Jeśli w wycieczce czy obozie bierze udział większa grupa osób, apteczka powinna być skonstruowana tak, aby można było udzielić pomocy jednocześnie kilku osobom. Większa liczba opatrunków i sprzętu medycznego zajmuje sporo miejsca, a więc należy zdecydować się raczej na apteczkę plecakową lub torbę medyczną. 

Co powinna zawsze zawierać apteczka turystyczna?

Wiele osób nie docenia apteczki turystycznej do momentu, gdy nie dojdzie do jakiegoś urazu lub wypadku. Wtedy ważna jest szybka i sprawna reakcja. Apteczka musi być w odpowiedni sposób wyposażona. Wszystko, co wchodzi w jej skład, powinno być posegregowane. Pomocne są tutaj różnego rodzaju kieszonki, saszetki czy gumki segregacyjne. Wtedy w czasie otwierania na pewno nic nie wypadnie. 

Pojawić się też może pytanie - samodzielnie skompletować wyposażenie apteczki, a może zainwestować w gotowy zestaw? Mimo wszystko najlepiej jest się zdać w tym przypadku na specjalistów. W naszym sklepie internetowym zakupić można odpowiednio wyposażone apteczki turystyczne. 

Oczywiście dzisiaj apteczkę kupić można w zasadzie wszędzie - nawet w supermarkecie czy na stacji benzynowej. Jednak niestety na ogół wyposażenie takich zestawów jest mocno przypadkowe. Wynika to w dużej mierze z tego, że w Polsce nie ma przepisów, które określają wyposażenie apteczek pierwszej pomocy. W praktyce apteczki, które są produktami medycznymi mają datę ważności czy oznaczone są symbolem CE. 

Co musi się znaleźć w każdej apteczce turystycznej?

Są pewne elementy, które powinny się znaleźć w każdej apteczce turystycznej.

  1. Środki ochronne - rękawiczki lateksowe lub nitrylowe, jednorazowe gaziki odkażające, środki do dezynfekcji ran (woda utleniona). 
  2. Opatrunki - bandaże różnej wielkości, opatrunki jałowe, bandaż elastyczny, plaster z opatrunkiem i przylepiec w rolce. 
  3. Akcesoria ratownicze - koc termiczny, chusta trójkątna, jednorazowa maska do sztucznego oddychania, szyna SPLINT, nożyczki.
  4. Lekarstwa - środki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe, leki na przeziębienie, środki na oparzenia. 

Oczywiście lekarstwa aplikować można tylko sobie. Nie należy ich nigdy podawać osobom trzecim. Zawsze się może okazać, że są na nie uczulone. Mogą też wywoływać niepożądane skutki uboczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium