Służby ratownicze każdego dnia narażone są na niebezpieczeństwo. Odwaga i bohaterstwo to cechy, które przede wszystkim trzeba przypisać Ochotniczej Straży Pożarnej. Jej funkcjonariusze codziennie mierzą się z niebezpiecznymi i trudnymi sytuacjami, ryzykując własne zdrowie i życie. Ich pozycję w hierarchii określa odpowiednia dystynkcja. Czym ona jest i jakie są stopnie funkcyjne w OSP? Odpowiadamy!
Dystynkcja OSP - co to jest?
Choć samo słowo jest rzadko spotykane w codziennym języku, ma ważne znaczenie dla wszystkich pracowników służb ratunkowych. Dystynkcja opisuje miejsce strażaka w hierarchii oraz zakres jego obowiązków. Określa stopnie funkcyjne poszczególnych pracowników Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). Dystynkcje w formie naszywek umieszcza się na naramiennikach mundurów, czapkach, kurtkach, swetrach, a także na ubraniach specjalnych, przystosowanych do wysokiej temperatury. To niewątpliwie element stroju strażackiego, który nosi się z dumą.
Rodzaje dystynkcji OSP i zakres obowiązków
OSP podzielone jest na trzy grupy. W każdej z nich wyróżnione są poszczególne stopnie funkcyjne, które wyznaczają miejsce w hierarchii. Każdy ze strażaków otrzymuje swój stopień i to on wyznacza zakres jego praw i obowiązków.
Grupa Operacyjno-Techniczna
- Strażak
- Starszy Strażak
- Dowódca Roty
- Pomocnik Dowódcy Sekcji
- Dowódca sekcji
- Pomocnik Dowódcy Plutonu
- Dowódca Plutonu
Stopnie funkcyjne Zarządu OSP
- Członek Zarządu OSP
- Zastępca Naczelnika OSP
- Wiceprezes OSP
- Wiceprezes-Naczelnik OSP
- Prezes OSP
Stopnie funkcyjne Komisji Rewizyjnej OSP
- Członek Komisji Rewizyjnej OSP
- Przewodniczący Komisji Rewizyjnej OSP
Ochotnicza Straż Pożarna - kto może zostać jej członkiem?
Ochotnicza Straż Pożarna jest stowarzyszeniem. Z tego względu jej członkiem może zostać każdy, kto tego chce. Aby oficjalnie zostać uznanym za działacza OSP, trzeba wystosować odpowiednią deklarację z prośbą o przyjęcie do stowarzyszenia. Co więcej, żeby zostać strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej trzeba być osobą pełnoletnią oraz zameldowaną w Polsce. Dodatkowo kandydat musi obowiązkowo przejść odpowiednie badania lekarskie, odbyć szkolenia z zakresu BHP oraz podstawowe szkolenia dla strażaków OSP. Tego rodzaju kursy organizuje nieodpłatnie Państwowa Straż Pożarna. Na koniec kandydat musi obowiązkowo przystąpić do egzaminu teoretycznego i praktycznego. Po zakończeniu szkoleniu i zdaniu wszelkich egzaminów ochotnik otrzymuje umundurowanie i może brać bezpośredni udział w akcjach oraz działaniach ratowniczych. Każdy ze strażaków wraz z nabytym doświadczeniem oraz spełnieniem pewnych warunków może awansować w hierarchii i zdobywać coraz wyższe dystynkcje OSP.
Jakie obowiązki należą do stowarzyszenia OSP?
OSP ściśle współpracują ze służbami ratowniczymi oraz jednostkami Państwowej Straży Pożarnej. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom na terenie miasta oraz gminy, w której funkcjonują. Przydzielone zadania zależą od dystynkcji, która określa obowiązki danej osoby. Często również wspomagają wszelkie działanie w sąsiednich obszarach w ramach pomocy. Do obowiązków ochotniczej straży pożarnej należą:
- gaszenie pożarów na terenie miasta lub gminy
- ewakuowanie osób lub zwierząt, którym zagraża niebezpieczeństwo
- zabezpieczanie miejsc, w których prowadzone są działania służb ratowniczych
- prowadzenie działań ratowniczych podczas sytuacji wysokiego zagrożenia np. w czasie powodzi
- usuwanie skutków wszelkich anomalii pogodowych oraz udzielanie pomocy społecznej poszkodowanym mieszkańcom
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze przy OSP
Przy Ochotniczych Strażach Pożarnych często powoływane są Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. To integralna część jednostki OSP. Młodzież działająca w tego typu stowarzyszeniach poznaje zasady ochrony przeciwpożarowej obowiązujące w Polsce. Co więcej, zapoznaje się z profesjonalnym sprzętem wykorzystywanym podczas akcji ratowniczych. Każdego dnia ochotnicy uczą się zachowywać w trudnych sytuacjach oraz wyrabiają w sobie pozytywne cechy i wartości. Ponadto młodzież bierze udział w różnego typu zawodach, zarówno pożarniczych, jak i sportowych. Od najmłodszych lat dzieci uczą się odpowiedzialności i empatii wobec drugiego człowieka.
Praca w Ochotniczej Straży Pożarnej wymaga ogromnego poświęcenia. Członek stowarzyszenia w każdej chwili musi być w gotowości, by nieść pomoc mieszkańcom swojej gminy oraz miasta. To ogromna odpowiedzialność, która ciąży na strażakach każdego dnia. Dystynkcja OSP to swego rodzaju nagroda za poświęcenia, trud włożony w codzienne niesienie pomocy i zaangażowanie. Strażacy z dumą noszą dystynkcje, a każdy awans jest powodem do radości. Odwaga i heroizm, którym muszą wykazywać się każdego dnia, są godne podziwu.