need info

Tel.: 790445534

Email.: poczta@trzypiora.pl

Ile zarabia ratownik wodny? Co trzeba zrobić, aby nim zostać?
Ile zarabia ratownik wodny? Co trzeba zrobić, aby nim zostać?

Praca ratownika wodnego zdecydowanie nie należy do łatwych. Jest wymagająca i odpowiedzialna. Trzeba cały czas obserwować ludzi i być przygotowanym na różne sytuacje. Ratownicy wodni pracują na basenach i na strzeżonych kąpieliskach. Z oczywistych względów potrzebni są przede wszystkim latem. Co trzeba zrobić, aby wykonywać ten zawód? Ile właściwie zarabia ratownik wodny? Odpowiedzi na te, a także inne często zadawane pytania przygotowaliśmy dla Ciebie w poniższym artykule.

Czym na co dzień zajmuje się ratownik wodny?

Ratownik wodny jest odpowiedzialny za ochronę ludzkiego życia. Jego zadaniem jest udzielanie pomocy innym. Przedstawiciele tego zawodu dbają o bezpieczeństwo osób znajdujących się w wodzie. Mają nie dopuścić do sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia. Ratownicy wodni na basenach pracują przez cały rok. W przypadku zewnętrznych kąpielisk wodnych jest to praca sezonowa.

W praktyce w szczegółowy sposób obowiązki ratowników wodnych określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z roku 2012 o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

W jakich warunkach pracuje ratownik wodny?

W przypadku obiektów zamkniętych praca ratownika wodnego jest naprawdę komfortowa. Nie jest bowiem zbyt zimno lub za ciepło. Inaczej jest w przypadku osób, które pracują na co dzień na plażach morskich i miejskich kąpieliskach. To naprawdę spore obciążenie dla organizmu. Trzeba sobie wówczas radzić z wysokim nasłonecznieniem i upałami. Praca jest więc bardzo męcząca. Należy też pamiętać o regularnym nawadnianiu swojego organizmu. Jest to o tyle istotne, że ratownik wodny przez cały czas musi być bardzo skoncentrowany. Nie może sobie pozwolić na chwilę nieuwagi, bo to skończyć się może tragedią.

Jak zostać ratownikiem wodnym?

Ratownikiem wodnym może zostać osoba, która spełnia określone wymagania i ukończyła odpowiedni kurs. Musi być to osoba pełnoletnia po kursie obejmującym co najmniej 63 jednostki dydaktyczne. Powinna mieć zdany egzamin praktyczny i teoretyczny. Ratownik wodny musi oczywiście potrafić pływać i posiadać odpowiednie umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Ten ostatni kurs jest ważny jedynie trzy lata. Potem trzeba go odnowić.

Ratownikiem powinna zostać osoba sprawna fizycznie i odporna na stres. Na basenach i kąpieliskach dochodzi bowiem często do trudnych sytuacji.

Kurs na ratownika wodnego w praktyce

Kurs na ratownika wodnego składa się z części teoretycznej i praktycznej. Kończą go odpowiednie egzaminy. Kandydat musi odpowiedzieć prawidłowo na co najmniej 80% pytań w przypadku testu pisemnego. Potem czas na test praktyczny. Trzeba zaliczyć go zarówno na basenie, jak i na wodach otwartych. Kandydat na ratownika wodnego ma tylko dwa podejścia. W razie niepowodzenia kurs musi rozpocząć od nowa.

Egzamin praktyczny wcale nie jest łatwy. W jego ramach trzeba m.in. wykonać symulowane akcje ratownicze w różnych warunkach. Obejmuje on również przepłynięcie pewnych dystansów w określonym czasie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się we wspomnianym wyżej rozporządzeniu.

Ile zarabia ratownik wodny?

Sporo osób na pewno interesuje to, ile właściwie zarabia ratownik wodny. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Znaczenie ma na pewno jego doświadczenie czy miejsce pracy. W Polsce ratownicy nie zarabiają jednak zbyt dużo. Dlatego latem wiele osób wybiera pracę za granicą. W kraju można w tym przypadku liczyć na średnie zarobki około 4000 złotych brutto miesięcznie.

Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że ratownicy wodni często mogą liczyć na dodatkowe benefity. Gdy jest to praca wyjazdowa, często otrzymują również nocleg i wyżywienie. Mogą też liczyć na zaopatrzenie w potrzebny im sprzęt.

Mimo wszystko należy uznać, że w Polsce ratownicy wodni wciąż pozostają nieco niedoceniani. W wielu miejscach zarabiają pensję minimalną, a przecież ciąży na nich ogromna odpowiedzialność. Nieco więcej zarabiają osoby pracujące latem na kąpieliskach. To jednak praca w naprawdę trudnych warunkach – także w weekendy i święta.

Czym ratownik wodny różni się od ratownika WOPR?

Mało kto wie, że ratownik wodny i ratownik WOPR to dwie zupełnie różne profesje. Taka informacja znajduje się w przytoczonym już rozporządzeniu.

Okazuje się, że kurs na ratownika wodnego składa się z aż trzech segmentów. Po zaliczeniu dwóch pierwszych można pracować jako młodszy ratownik WOPR i ratownik WOPR. Dopiero segment trzeci kończy się uzyskaniem tytułu ratownika wodnego.

Czy każdy może zostać ratownikiem wodnym?

Przyznać trzeba od razu, że praca ratownika wodnego jest bardzo wymagająca. Wiąże się ze sporym obciążeniem fizycznym i zmęczeniem psychicznym. Latem trzeba spędzać na zewnątrz długie godziny, często w bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dlatego zawód ten nie jest odpowiedni dla osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia przewlekłe.

Ratownik wodny musi być osobą sprawną fizycznie, odporną na stres. Przeciwwskazaniami do tej pracy są więc starszy wiek czy słaba kondycja fizyczna.

Zatem czy w ogóle warto wykonywać ten zawód? W końcu jest to praca ciężka i dość słabo płatna. Najczęściej decydują się na nią osoby młode, które chcą sobie dorobić latem, np. studenci. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to zajęcie odpowiedzialne i wymagające bardzo dużej koncentracji. Jednocześnie ratownicy wodni są niezwykle potrzebni. Bez nich nie byłby możliwy bezpieczny wypoczynek nad morzem czy jeziorem. Trzeba więc naprawdę docenić osoby wykonujące na co dzień ten zawód.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium