Producenci
Statystyki
Produktów:
636
Kategorii:
112
Nowości:
141
Promocje:
6

Jak udzielić pierwszej pomocy? Powinieneś o tym wiedzieć!

Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy to niezbędna wiedza, która może się przydać w najmniej spodziewanym momencie. Nie raz zapewne czytałeś o wypadkach samochodowych oraz innych dramatycznych wydarzeniach, które odbywały się w Twojej okolicy. A co, jeśli pewnego razu będziesz ich naocznym świadkiem? Dlatego musisz wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy. Dzięki nam dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, by uratować komuś życie.

Co zrobić w sytuacji zagrożenia życia?

Przede wszystkim musisz zadbać o to, aby nie zaszkodzić jeszcze bardziej poszkodowanemu, a także sobie i wszystkim znajdującym się w pobliżu. Dlatego powinieneś dokładnie przestrzegać reguł, które obowiązują podczas udzielania pierwszej pomocy. Na początku upewnij się więc, że Ty oraz druga osoba znajdujecie się w bezpiecznym miejscu. Następnie sprawdź w jakim stanie jest poszkodowany i czy na pewno potrzebuje ratunku. Możesz to zrobić poprzez lekkie potrząśnięcie jego ramionami i zapytanie go, czy wszystko jest w porządku.

Postępowanie z poszkodowanym potrzebującym pierwszej pomocy

Jeśli osoba jest przytomna to musisz dopytać się, co dokładnie jej dolega i w razie konieczności zadzwonić po pogotowie ratunkowe. W przypadku jej nieprzytomności trzeba wykonać bardziej radykalne działania. Po pierwsze – odwróć poszkodowanego na plecy, jedną rękę połóż zaś na czole i lekko odchyl ją do tyłu, drugą ręką wysuń jego żuchwę. W ten sposób prawidłowo udrożnisz drogi oddechowe. Teraz musisz sprawdzić czy nieprzytomna osoba oddycha, a jeśli klatka piersiowa się rusza, nasłuchuj szmerów oddechowych. Nachylając się nad poszkodowanym, zwróć także uwagę czy czujesz jego oddech na swoim policzku. Całość tych działań powinna zająć Ci około dziesięć sekund.

Co jeśli osoba nie oddycha? Tak udzielisz jej pierwszej pomocy!

Gdy zauważysz, że chory oddycha, możesz ułożyć go w bezpiecznej pozycji oraz natychmiast wezwać ratowników medycznych. Pamiętaj jednak, że chwilę po zatrzymaniu krążenia mogą pojawić się pojedyncze, głośne westchnienia. Nie możesz pomylić ich z prawidłowym oddechem! Odpowiednie oddychanie zaczyna się od dwóch wdechów na 10 sekund.

Co jednak, gdy poszkodowany nie oddycha? Nakaż osobie w pobliżu, aby zadzwoniła po pogotowie. Jeśli nikogo takiego nie ma, zrób to sam. Następnie sprawdź czy w jamie ustnej nieprzytomnej osoby nie ma ciał obcych. Jeśli jakieś znalazłeś, to powinieneś je usunąć. Kolejny krok to rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W tym celu wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa oddechy ratownicze. Pierwszej pomocy udzielaj do momentu, w którym chory odzyska oddech lub do przyjazdu karetki pogotowia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium