need info

Tel.: 790445534

Email.: poczta@trzypiora.pl

Jak udzielić pierwszej pomocy? Powinieneś o tym wiedzieć!

Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy to niezbędna wiedza, która może się przydać w najmniej spodziewanym momencie. Nie raz zapewne czytałeś o wypadkach samochodowych oraz innych dramatycznych wydarzeniach, które odbywały się w Twojej okolicy. A co, jeśli pewnego razu będziesz ich naocznym świadkiem? Dlatego musisz wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy. Dzięki nam dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, by uratować komuś życie.

Dlaczego udzielenie pierwszej pomocy ma aż tak duże znaczenie?

Udzielanie pierwszej pomocy ma ogromne znaczenie, ponieważ może uratować życie osoby poszkodowanej lub zminimalizować skutki jej urazu. W wielu sytuacjach czas jest kluczowy i szybka reakcja oraz odpowiednie postępowanie zwiększają szanse na przeżycie. W przypadku zatrzymania krążenia lub oddechu każda sekunda jest ważna i niewłaściwe bądź zbyt późne działanie może prowadzić do trwałych uszkodzeń, a nawet śmierci poszkodowanego. Właśnie dlatego specyfika udzielania pierwszej pomocy powinna być znana jak największej liczbie osób, aby zwiększyć szanse na ratowanie życia w nagłych sytuacjach.

Kto powinien udzielić pierwszej pomocy?

W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia człowieka nie można pozostać obojętnym. Dlatego też obowiązek udzielenia pierwszej pomocy został nałożony na każdego obywatela, co zostało określone przez przepisy prawa. Za jej nieudzielenie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Pierwszą osobą, która powinna podjąć próbę udzielenia pierwszej pomocy, jest osoba, która znajduje się najbliżej poszkodowanego. Może to być zarówno ktoś z rodziny, jak i przyjaciel, przypadkowy przechodzień lub pracownik służb ratunkowych. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie każdy zna się na udzielaniu pierwszej pomocy. To właśnie dlatego istotne jest, aby przedsięwziąć odpowiednie kroki w celu szybkiego wezwania pomocy medycznej lub znalezienia osoby, która takową wiedzę i umiejętności posiada. Warto również przypomnieć, że istnieją organizacje i stowarzyszenia, które oferują szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Mogą Ci one pomóc w podniesieniu poziomu wiedzy i umiejętności. Na początek jednak zacznij od tego artykułu. Zawiera on podstawowe informacje, które każdy powinien znać.

Co zrobić w sytuacji zagrożenia życia?

Przede wszystkim musisz zadbać o to, aby nie zaszkodzić jeszcze bardziej poszkodowanemu, a także sobie i wszystkim znajdującym się w pobliżu. Dlatego powinieneś dokładnie przestrzegać reguł, które obowiązują podczas udzielania pierwszej pomocy. Na początku upewnij się więc, że Ty oraz druga osoba znajdujecie się w bezpiecznym miejscu. Następnie sprawdź, w jakim stanie jest poszkodowany i czy na pewno potrzebuje ratunku. Możesz to zrobić poprzez lekkie potrząśnięcie jego ramionami i zapytanie go, czy wszystko jest w porządku.

Postępowanie z poszkodowanym potrzebującym pierwszej pomocy

Jeśli osoba jest przytomna, to musisz dopytać się, co dokładnie jej dolega i w razie konieczności zadzwonić po pogotowie ratunkowe. W przypadku jej nieprzytomności trzeba wykonać bardziej radykalne działania. Po pierwsze – odwróć poszkodowanego na plecy, jedną rękę połóż zaś na czole i lekko odchyl ją do tyłu, drugą ręką wysuń jego żuchwę. W ten sposób prawidłowo udrożnisz drogi oddechowe. Teraz musisz sprawdzić, czy nieprzytomna osoba oddycha, a jeśli klatka piersiowa się rusza, nasłuchuj szmerów oddechowych. Nachylając się nad poszkodowanym, zwróć także uwagę, czy czujesz jego oddech na swoim policzku. Całość tych działań powinna zająć Ci około dziesięć sekund.

Co, jeśli osoba nie oddycha? Tak udzielisz jej pierwszej pomocy!

Gdy zauważysz, że poszkodowany oddycha, możesz ułożyć go w bezpiecznej pozycji oraz natychmiast wezwać ratowników medycznych. Pamiętaj jednak, że chwilę po zatrzymaniu krążenia mogą pojawić się pojedyncze, głośne westchnienia. Nie możesz pomylić ich z prawidłowym oddechem! Odpowiednie oddychanie zaczyna się od dwóch wdechów na 10 sekund.

Co jednak, gdy poszkodowany nie oddycha? Nakaż osobie w pobliżu, aby zadzwoniła po pogotowie. Jeśli nikogo takiego nie ma, zrób to sam. Następnie sprawdź, czy w jamie ustnej nieprzytomnej osoby nie ma ciał obcych. Jeśli jakieś znalazłeś, to powinieneś je usunąć. Kolejny krok to rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W tym celu wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa oddechy ratownicze. Pierwszej pomocy udzielaj do momentu, w którym chory odzyska oddech lub do przyjazdu karetki pogotowia.

Jak zadbać o własne bezpieczeństwo podczas udzielania pierwszej pomocy?

Podczas udzielania pierwszej pomocy bardzo ważne jest zadbanie o swoje własne bezpieczeństwo. Oto kilka zasad, których należy przestrzegać, by nie narażać siebie i innych:

  1. Ocena sytuacji – zawsze staraj się dokładnie ocenić sytuację, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania. Upewnij się, że nie ma żadnych zagrożeń, które mogą wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo lub życie poszkodowanego. Nie podejmuj ryzyka, jeśli może to spowodować zagrożenie dla Ciebie lub innych osób wokół Ciebie.
  2. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia – jeśli to możliwe, zabezpiecz miejsce zdarzenia, aby nie doszło do kolejnego wypadku lub niebezpiecznej sytuacji. Oznacz teren, aby uniknąć wtargnięcia osób postronnych i umożliwić szybki dostęp służbom ratunkowym.
  3. Założenie środków ochrony osobistej – podczas udzielania pierwszej pomocy należy zawsze nosić rękawiczki jednorazowe lub inne środki ochrony osobistej, aby uniknąć ryzyka zarażenia się chorobami lub infekcjami.
  4. Pamięć o swoich umiejętnościach – przed udzielaniem pierwszej pomocy należy upewnić się, że masz odpowiednie umiejętności i wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. W przeciwnym razie, zamiast pomóc, możesz narazić na szkodę siebie i osobę poszkodowaną.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium