need info

Tel.: 790445534

Email.: poczta@trzypiora.pl

Jaka odzież dla ratownictwa medycznego? Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze rozwiązanie!

Ratownictwo medyczne to jedna z profesji, gdzie pracuje się w zmiennych, często trudnych warunkach. Przedstawiciele tego zawodu przebywają głównie w terenie, a ich dynamiczne działania niosą pomoc i ratują życie. Zadaniem odzieży dla ratownictwa medycznego jest zapewnienie personelowi komfortu i bezpieczeństwa. Jakie rozwiązania warto wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem ubrania służbowego?

Odzież dla ratownictwa medycznego

Stroje dedykowane ratownikom medycznym powinny być funkcjonalne, bezpieczne i wygodne. Ze względu na całoroczną pracę w terenie muszą zapewniać ciału komfort termiczny i odpowiednią oddychalność. Powinny być wykonane z nieprzemakalnych, wytrzymałych tkanin, odpornych na rozdarcia i rozciąganie. Co istotne, odzież dla ratownictwa medycznego musi być widoczna – wyrazisty kolor (zazwyczaj czerwony) jest rozpoznawalny z daleka, a odblaskowe emblematy gwarantują bezpieczeństwo pracy w ciemnościach.

Jaka odzież dla ratownictwa medycznego?

Jak wybrać dobry strój roboczy dla ratownika? Warto zwrócić uwagę na jego jakość i właściwości wykorzystanych materiałów. Odzież dla ratownictwa medycznego powinna spełniać odpowiednie wymogi zgodne z rozporządzeniem w sprawie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego (z dnia 18 października 2010 r.). Na rynku znajdziesz wiele sklepów, które zajmują się sprzedażą profesjonalnych ubrań medycznych. Nowoczesne, dobrze przemyślane modele, uwzględniają potrzeby codziennej pracy i są wyposażone w szereg funkcjonalnych rozwiązań, takich jak liczne kieszonki, widoczne emblematy czy dodatkowe wzmocnienia w newralgicznych miejscach.

Odzież dla ratownictwa medycznego – co wybrać?

Wybór odpowiedniego stroju roboczego dla ratownika warto zacząć od podstaw, czyli od warstw bliskich skórze. W codziennych zmaganiach służb medycznych doskonale sprawdza się bielizna termoaktywna. W zależności od pory roku warto uzupełnić ją komfortową koszulką i ciepłym polarem. Podstawą odzieży dla ratownictwa medycznego są wytrzymałe spodnie i kurtki. Warto zdecydować się na modele całoroczne, które charakteryzują się zaawansowanymi systemami termoregulacyjnymi. Wśród profesjonalnej odzieży dla ratownictwa medycznego dużym zainteresowaniem cieszą się funkcjonalne kamizelki taktyczne. Tego typu rozwiązania wyposażone w liczne kieszenie, które ułatwiają organizację pracy. Idealnym uzupełnieniem stroju ratownika są całoroczne buty taktyczne oraz praktyczne akcesoria, takie jak emblematy, czapki, podręczne apteczki czy latarki.

Odzież dla ratownictwa medycznego - bezpieczeństwo przede wszystkim

W przypadku ratownictwa medycznego nowy dzień oznacza nowe wyzwania. Dlatego tak duże znaczenie ma w tym przypadku odpowiednia odzież. Musi ona spełniać określone normy BHP. 

Odzież dla ratownictwa medycznego, podobnie zresztą ja klasyczna odzież medyczna, ma za zadanie przede wszystkim chronić pracowników. W czasie akcji ratowniczych różnego rodzaju ratownicy mają kontakt z wieloma niebezpiecznymi substancjami i przedmiotami. Dlatego odzież dla ratowników musi być trwała. Powinna chronić ich przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Często w czasie akcji ratowniczych na zewnątrz jest po prostu zimno. To oczywiście obniża ogólny komfort pracy. Jednocześnie ratowania życia ludzkiego musi odbywać się bez względu na aktualną pogodę. Dlatego odzież dla ratownictwa medycznego musi sprawdzać się w każdych warunkach. Idealnie, gdy jest nieprzemakalna i odporna na mróz. Powinna zapewniać zawsze odpowiedni komfort termiczny. 

Odzież dla ratownictwa medycznego - komfort ma duże znaczenie

Nie da się ukryć, że odzież wykorzystywana przez ratowników medycznych nie może krępować ruchów. Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku wybór ubrań o odpowiednim fasonie i rozmiarze. Spodnie, koszulki czy kurtki dla ratowników są zazwyczaj luźne, dość proste. Sprawdzają się więc doskonale u osób o różnym typie sylwetki. 

Nie można też pominąć kwestii termoregulacji. Ratownicy medyczni na co dzień pracują w różnych warunkach atmosferycznych. Dobra odzież musi chronić organizm przed wychłodzeniem i przegrzaniem - zimą oraz latem. Z tego powodu najlepsza na rynku odzież medyczna dla ratowników jest szyta z materiałów zapewniających odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzających wilgoć na zewnątrz. Dzięki temu można zachować higienę nawet w czasie długich dyżurów. 

Jaką odzież dla ratownictwa medycznego wybrać? Co z oznakowaniem?

Nie można też zapomnieć o tym, że każdy ratownik medyczny musi być doskonale widoczny z dużej odległości czy w czasie niekorzystnych warunków pogodowych. Opady deszczu czy mgła nie powinny w tym przeszkadzać. Zgodnie z aktualnymi standardami ISO odzież przeznaczona dla ratowników medycznych musi być wyposażona w elementy odblaskowe. Zapewniają one dobrą widoczność w ciągu dnia i po zapadnięciu zmroku. 

Dodatkowo ubrania dla ratownictwa medycznego są dobrze widoczne z uwagi na swój jaskrawy kolor. Kurtka czy spodnie na ogół są utrzymane w intensywnej - czerwonej lub pomarańczowej kolorystyce. Jednak wymagania te nie dotyczą pozostałych elementów stroju ratownika medycznego. Bardzo ważne jest poza tym odpowiednie oznakowanie. Na bluzie lub kurtce osoby pracującej jako ratownik musi się znaleźć napis “ratownik medyczny” lub symbol ochrony zdrowia. Taką odzież znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium