need info

Tel.: 790445534

Email.: poczta@trzypiora.pl

Czy nieśmiertelnik to dobry prezent? Gdzie kupić nieśmiertelnik?
Czy nieśmiertelnik to dobry prezent? Gdzie kupić nieśmiertelnik?

Co to jest nieśmiertelnik? Skąd się wywodzi i jak się zmieniał w dziejach świata? Jeśli zastanawiasz się czy nieśmiertelnik to dobry prezent, zapoznaj się z jego historią i podejmij świadomy wybór. Przedstawiamy jego możliwe zastosowania i sugerujemy gdzie kupić nieśmiertelnik, z którego będziesz zadowolony.

Czym jest nieśmiertelnik? Krótka geneza nieśmiertelników

Pomimo że myśląc o nieśmiertelniku mamy na ogół jedno wyobrażenie, warto cofnąć się do jego początków, by zrozumieć stojącą za nim historię. Nieśmiertelniki bowiem nie są wynalazkiem współczesnym i obecne na świecie były już w czasach Poliajnosa – czyli w II wieku n.e. lub wcześniej. Wspomina on w swoich dziełach o Spartanach, którzy przywiązywali sobie do lewych nadgarstków patyczki. Po co? Było na takim patyczku napisane imię wojownika, aby ułatwić jego identyfikację po śmierci w boju.

W czasach rzymskich rekruci otrzymywali ołowiane dyski, które za pomocą skórzanego rzemienia wieszali na szyi – zawierały one imię właściciela i nazwę legionu, do którego został przydzielony. Cel był taki sam. W XIX w. nieśmiertelniki były obecne także na innych kontynentach – wojna domowa zrodziła tę potrzebę w Ameryce, a w Chinach – powstanie tajpingów. Amerykanie używali kartki z danymi (imię i adres), przyszytej do tylnej części płaszcza, później zaś przypinek z orłem z jednej strony, a z drugiej – imieniem, oddziałem i nieraz listą bitew, w których brał udział. Chińczycy postawili na drewno przytwierdzone do pasa. W Polsce nieśmiertelniki obowiązują od 1920 roku każdego żołnierza – początkowo była to cynkowa blaszka, wewnątrz której znajdowała się karta tożsamości.

Z czasem popularność zyskały nieśmiertelniki dwuczęściowe – albo były to blaszki łamane, na których dane zawarto po obu stronach, albo blaszki były dwie (obecnie najpopularniejsza forma). Po co? Aby jedną z nich zabrać poległemu żołnierzowi i odesłać do domu. Druga część natomiast zostawiana była przy zwłokach – w celu identyfikacji. Sugerowano nawet, aby umieszczać ją w jamie ustnej zmarłego, dzięki czemu zmniejszała się szansa na jej zgubienie podczas transportu polowego lub ekshumacji. Zdarza się również, że używany jest on przez kolegów z oddziału do wykonania improwizowanego nagrobka, składającego się z rzeczy poległego – karabinu, części odzieży i właśnie nieśmiertelnika.

Nieśmiertelnik poza armią – czy to legalne?

Zastosowanie nieśmiertelnika przez zdecydowaną większość jego historii było czysto militarne – jeśli nie żołnierzom, to jeńcom wojennym. Wynika to z prostego faktu, że poza wojskiem stosowane były dowody tożsamości, a zatem potrzeba dodatkowego znakowania nie pojawiała się aż do czasów współczesnych. Nieśmiertelnik nie jest wyrobem zastrzeżonym i może być używany przez każdego, kto ma na to ochotę.

Nieśmiertelnik w służbie życia

Blaszki nieśmiertelnika są wystarczająco tanie, by mógł sobie na nie pozwolić każdy. Często zatem zakładane są przez obie strony – zarówno medyków, jak i potencjalnych pacjentów. Dlaczego ratownicy medyczni je zakładają? Dlatego, że często wyjeżdżają na akcje – a w pracy polowej nigdy nie wiadomo co się wydarzy. Na miejscu wypadku może dojść do wybuchu, kolejne pojazdy mogą dołączyć do kraksy, a w przypadku udzielania pomocy ofierze pobicia, napastnik może wciąż zaatakować. Ratownik medyczny również jest człowiekiem i może znaleźć się w potrzebie pomocy – warto zatem, aby zawsze nosił ze sobą nieśmiertelnik zawierający podstawowe dane. Najczęściej umieszczane są: imię i nazwisko, grupa krwi i telefon kontaktowy do kogoś bliskiego (ICE), czasem dodatek w formie logo świadczącego o narodowości lub przynależności do Służby Zdrowia.

Osoba prywatna a nieśmiertelnik

Również jednak osoby przewlekle chore często noszą te blaszki na szyi. Po co? Powodów może być kilka. Najczęstszym jest wskazanie chorób, na które cierpi – trudno wyobrazić sobie np. epileptyka udzielającego instrukcji dotyczących pomocy mu w momencie ataku, ale stosunkowo łatwo odczytać je z nieśmiertelnika. Innym rodzajem informacji są przeciwskazania leczenia – zwłaszcza alergie na powszechnie stosowane leki. Dodatkowo pojawiają się standardowe informacje, takie jak wspomniany już numer ICE lub grupa krwi, część osób decyduje się również na deklaracje DNAR, czyli odmowę dokonania resuscytacji w przypadku zatrzymania krążenia krwi lub oddechu.

Czy nieśmiertelnik to dobry prezent?

A zatem – czy nieśmiertelnik to dobry prezent? Wydaje się, że aby podarować go komuś, należy znać kilka informacji, które nie zawsze są łatwo dostępne. Jeśli jesteś pracodawcą w placówce medycznej możesz jednak uczynić pracownikom taki upominek, prosząc o ich zgodę i dane – z pewnością spotka się to z pozytywnym odzewem. Stosunkowo prosto – a jednocześnie odpowiedzialnie – jest podarować nieśmiertelniki informacyjne starszym osobom, np. rodzicom. Najwięcej nieśmiertelników w życiu prywatnym jednak noszonych jest ze względu na ich nieodparty urok. Nie muszą one zawierać żadnych ważnych danych. Czy nieśmiertelnik to dobry prezent? Jeśli umieścisz na nim inspirujący cytat lub ciekawą grafikę – z pewnością tak.

Gdzie kupić nieśmiertelnik?

Pozostaje istotne pytanie – gdzie kupić nieśmiertelnik? Gotowe produkty – blaszki z łańcuszkami – możesz zamówić w naszym sklepie. Posiadamy w ofercie gotowe schematy, m.in. dla ratowników, zawierające symbole medyczne i zestaw niezbędnych danych, które wystarczy podać w uwagach do zamówienia. Bądź bezpieczny – zamów nieśmiertelniki dla siebie i bliskich już dziś.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium