Apteczka pierwszej pomocy – mimo że jest to jeden z najważniejszych przedmiotów ratujących zdrowie, wiemy o nich stosunkowo niewiele i rzadko kto z nas byłby w stanie złożyć ją poprawnie od zera. Jakie rodzaje apteczek pierwszej pomocy wyróżniamy? Co powinno znaleźć się w ich wnętrzu? Czy istnieją oficjalne wytyczne? O tym wszystkim poniżej.
Apteczki pierwszej pomocy – niezbędnik do udzielania pierwszej pomocy
Polskie prawo wciąż jeszcze jest prozdrowotne i nie tylko zachęca, ale wręcz nakłada obowiązek udzielania pierwszej pomocy na każdego, kto spostrzeże osobę w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego pod groźbą kary pozbawienia wolności do trzech lat.
Oczywiście w wielu przypadkach zupełnie wystarczające do spełnienia powinności będzie powiadomienie służb ratunkowych, jednak nie zawsze będzie to z największą korzyścią dla poszkodowanego. Możesz bowiem znaleźć się w sytuacji, w której konieczne będzie szybkie skorzystanie z podstawowych akcesoriów medycznych – a te najpewniej znajdują się w apteczce pierwszej pomocy. Warto zatem mieć ją ze sobą lub przynajmniej wiedzieć gdzie się znajduje i co może zawierać najbliższa apteczka pierwszej pomocy.
W zależności bowiem od typowego zastosowania apteczki pierwszej pomocy różnią się między sobą – o ile podstawowe elementy mogą być wspólne dla wszystkich ich rodzajów, nie istnieje definitywna lista akcesoriów. Przyjrzyjmy się co najczęściej można znaleźć w poszczególnych apteczkach.
Apteczka samochodowa – apteczka pierwszej pomocy zmotoryzowanych
Kierowca samochodu w Polsce nie ma obowiązku posiadania apteczki pierwszej pomocy. To powiedziawszy, przejdźmy do wyjątków. Taki bowiem stanowią niektóre konkretne grupy kierowców i, choć nie jest konieczna w każdym samochodzie, w niektórych być musi: mowa o pojazdach służących do przewozu innych osób: w taksówkach, popularnych L-kach, czy autobusach. Mało tego, apteczkę samochodową po prostu warto mieć – w przypadku bowiem wypadków komunikacyjnych to na kierowcach ciąży obowiązek udzielania pierwszej pomocy.
Oczywiście wyposażenie należy dostosować do potrzeb – jakie zatem elementy powinny znaleźć się w apteczce samochodowej? Sterylne opatrunki, plastry, opaski elastyczne i chusty opatrunkowe, chusta trójkątna, kompresy jałowe, folia NRC, nożyczki oraz rękawice lateksowe będą wystarczającym zestawem, który pozwoli czuć się przygotowanym na drobne stłuczenia i kolizje.
Warto również pamiętać, aby sprawdzić lokalne prawo krajów – również innych europejskich – przed wycieczką do nich. Może się bowiem okazać, że wymagają posiadania odpowiednio wyposażonej apteczki samochodowej.
Apteczka domowa – podstawowe wyposażenie domowego ratownika
Apteczka domowa jest jak produkt regionalny – zawiera wszystko to, co w danym domu potrzebne jest najczęściej. W jednym będzie to mnóstwo plastrów, w innym leków przeciwbólowych – zależnie od specyfiki rodziny i tak właśnie powinno być przygotowywane. Kompletując ją można pomyśleć również o stałych gościach i typowych wypadkach.
Co zatem stanowi podstawowe wyposażenie apteczki domowej? Jałowe gazy, kompresy, bandaże i plastry – tak z opatrunkiem jak i bez – będą podstawą apteczki, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci. Woda utleniona albo inny środek do odkażania ran, nożyczki oraz jednorazowe rękawiczki dopełnią komplet.
Dodatkowo, wiele osób decyduje się na umieszczenie w apteczce domowej często używanych środków farmakologicznych (lądują tam np. leki przeciwbólowe, przeciwzapalne czy przeciwbiegunkowe, a także środki na przeziębienie), termometrów, czy aparatu do mierzenia ciśnienia. Postępuj zgodnie z rozsądkiem i potrzebami swojej rodziny.
Apteczka przemysłowa – bezpieczeństwo zakładu pracy
Wśród wymienianych rodzajów apteczek nie może zabraknąć tej umieszczanej w miejscu pracy. Jej wyposażenie zależeć będzie od specyfiki w zakładzie pracy. Co jednak powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy tego typu? Zasadniczo te same elementy – koc termiczny, bandaże, kompresy, rękawiczki jednorazowe, opatrunki, zestaw plastrów, nożyczki, czy ustnik do sztucznego oddychania.
W przypadku tego typu apteczki bardzo ważne jest, aby każdy z pracowników doskonale wiedział gdzie jej szukać – najczęściej apteczka znajduje się w dobrze widocznym miejscu (np. na ścianie) i jest odpowiednio oznaczona.
Apteczka turystyczna – nie daj się zaskoczyć podczas pieszych wycieczek
Turystyka to przede wszystkim oddalenie się od domu, a często również od cywilizacji. W głuszy i dziczy, a czasem po prostu na górskim szlaku szansa spotkania drugiego człowieka, gotowego nieść pomoc bywa niewielka. Dlatego też aby uniknąć potencjalnych zagrożeń na dłuższe wyprawy warto brać ze sobą apteczkę turystyczną.
Ponieważ w podróży każdy gram ma znaczenie (zwłaszcza jeśli niesiesz go na plecach), ogranicz się do najbardziej niezbędnych akcesoriów: opatrunek indywidualny M oraz G, zestaw plastrów i przylepiec, koc ratunkowy i chusta opatrunkowa, nasączone chusteczki dezynfekujące, rękawice winylowe oraz nożyczki (ratownicze lub standardowe) stanowić będą wystarczającą zawartość apteczki turystycznej.
Apteczka publiczna – w łatwo dostępnym miejscu
Nie jest to niestety zbyt popularny typ apteczek pierwszej pomocy w Polsce, jednak bywa bardzo użyteczny. Oczywiście przeciętny człowiek nie nosi ze sobą apteczki w każde miejsce, w które idzie – wygodnym rozwiązaniem jest zatem umieszczanie apteczek publicznych w niektórych budynkach, skąd też inna ich nazwa: naścienne. Zwykle nie są zdejmowalne, a zatem służą bardziej jako niewielki magazyn – mogą jednak być równie użyteczne. Wyposażenie apteczki publicznej może być niemal dowolnie bogate, jako że nie ogranicza jej specjalnie rozmiar.
Wyposażenie apteczki a normy DIN – co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy?
Z faktu, że w Polsce nie ma precyzyjnie sprecyzowanego wymaganego składu apteczek pierwszej pomocy nie wynika, że spisy elementów tego typu nie istnieją. W wielu krajach europejskich korzysta się z niemieckich norm DIN. Jeśli zatem spotkasz to oznaczenie na apteczce, sprawdź towarzyszący mu numer – będzie on stanowił informację odnośnie jej składu; np. DIN 13164 będzie jak znalazł jako apteczka samochodowa, a DIN 13157 nada się w charakterze apteczki przemysłowej.
Instrukcja udzielania pierwszej pomocy – niezbędne wyposażenie apteczki pierwszej pomocy?
Czy w apteczce musisz umieścić instrukcję udzielania pierwszej pomocy? Zgodnie z polskim prawem – nie. Nie oznacza to jednak, że skład apteczki ucierpi jeśli się ona tam znajdzie. W przypadku wielu osób stres związany z pomocą innym i niezwykłość sytuacji mogą spowodować zamroczenie i niezdolność podjęcia prostych nawet działań ratunkowych. Instrukcja, zwłaszcza rysunkowa, ułatwi odblokowanie się i umożliwi skuteczne działanie.