need info

Tel.: 790445534

Email.: poczta@trzypiora.pl

Ratownictwo wodne na straży odpoczywających nad wodą

Ratownictwo wodne na straży odpoczywających nad wodą

Na każdym kąpielisku, basenie, nad morzem i jeziorem, nad bezpieczeństwem osób tam przebywających mogą czuwać ratownicy wodni. Dzięki obowiązkowymi na wyznaczonych obszarach ratownictwu wodnemu znacząco spadają statystyki utonięć i innych wypadków. Przebywający nad wodą mogą także liczyć na wiedzę i doświadczenie ratowników gdy zachodzi konieczność udzielenia pierwszej pomocy.  

 

WOPR i tytuł ratownika

WOPR, czyli wodne ochotnicze pogotowie ratunkowe powstało w 1962 roku i zajmuje się wykonywaniem zadań związanych z ratownictwem wodnym i zrzesza ratowników w Polsce. Według obecnie obowiązującej ustawy osób przebywających na obszarach wodnych jest tylko jedno obowiązujące uprawnienie, czyli ratownik wodny, ale WOPR wewnętrznie używa stopni, które ułatwiają ustalenie hierarchii: ochotnicze, zawodowe i instruktorskie.

Według wytycznych WOPR, ratownikiem wodnym może zostać osoba uprawiona, w wieku od 12 roku życia. Ratownicy poniżej 18 roku życia muszą jednak pracować pod nadzorem dorosłych ratowników wyższych stopniem. Co musi umieć i wiedzieć każda osoba, która chce zajmować się ratownictwem wodnym? Podstawowe warunki określa, oczywiście, odpowiednia ustawa. Przede wszystkim musi umieć dobrze pływać i umieć udzielać pomocy nad wodą. Należy ukończyć kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy i posiadać tytuł ratownika i mieć pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych. Kolejnym warunkiem jest pełnienie służby lub zatrudnienie w jednostkach współpracujących z systemem oraz podmiotach uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego, czyli najczęściej – w WOPR.  

Umiejętności ratownika wodnego

Osoba zajmująca się ratownictwem na obszarach wodnych podejmuje działania ratownicze: od przyjmowania zgłoszeń o zagrożeniu, poszukiwania osób zaginionych, przez zabezpieczenie miejsca wypadku, transport osób poszkodowanych lub narażonych na niebezpieczeństwo, po udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy i zastosowanie odpowiedniego sprzętu ratunkowego.

Ratownik wodny powinien być dobrze widoczny, aby każdy przebywający na terenie kąpieliska mógł szybko do niego dotrzeć. Odpowiednie koszulki, spodenki oraz spodnie i polary mają intensywne kolory. Przydatnym gadżetem jest gwizdek, którym ratownik może szybko ostrzegać lub upominać kąpiących się.

 

Numer, który warto zapisać

Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy potrzebować pomocy lub będziemy świadkami niebezpiecznego wydarzenia nad wodą. Polecamy zapisanie w telefonie numeru do ratownictwa wodnego. Numer ratunkowy nad wodą to 601 100 100. Dyżury numeru alarmowego są całodobowe. Pomoc jest kierowana na wszystkie strzeżone kąpieliska nad morzem i nad jeziorami. W przypadku miejsc niestrzeżonych lepiej wybrać numer alarmowy: 112.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium