need info

Tel.: 790445534

Email.: poczta@trzypiora.pl

Termoaktywność – pożądana cecha odzieży dla aktywnych

Sportowcy, wędrowcy, osoby pracujące na zewnątrz – wszyscy są narażeni na marznięcie, gdy słupek rtęci się obniża. Jest na to jednak świetne rozwiązanie: odzież termoaktywna. Męska i damska, stworzona ze specjalistycznej dzianiny zapewnia komfort termiczny w każdych warunkach.

Jak to działa?

Podstawową rolą odzieży termoaktywnej jest szybkie odprowadzanie potu i wilgoci, czyli pary wodnej, z powierzchni skóry. Dzięki temu skóra zawsze pozostaje sucha, nawet po intensywnej aktywności fizycznej, trudniej o wychłodzenie i przewianie. Przy samej skórze pozostaje warstwa powietrza, które ogrzewa się przez ciało ludzkie. Nazwa pochodzi od tego, że zjawisko odprowadzania wilgoci jest napędzane przez różnicę temperatur pomiędzy otoczeniem i ciałem. Noszący odzież termoaktywną odczuwają komfort cieplny nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych, przy dużym wietrze lub mrozie.

Specjalny krój męskiej odzieży termoaktywnej sprawia, że nie krępuje ona ruchów, jest wygodna nawet w trakcie długich wycieczek lub wysiłku, gdy jest noszona przez wiele godzin. Do tego wygląda atrakcyjnie – koszulka termoaktywna ładnie eksponuje sylwetkę. Z racji tego, że musi ona dotykać skóry, często jest noszona jako warstwa wewnętrzna, dlatego jest określana mianem bielizny termoaktywnej.

Odzież termoaktywna męska i damska musi być dobrze dopasowana do sylwetki – tylko wtedy optymalnie spełnia swoje funkcje. Z tego względu należy zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniego rozmiaru. Producenci dobrej jakości odzieży i bielizny tego typu przedstawiają tabele z wymiarami, które ułatwiają dokonanie właściwego zakupu.

Pranie i pielęgnacja

Dużą zaletą odzieży termoaktywnej jest jej szybkie wysychanie, dlatego można ją wyprać nawet w trakcie bardzo krótkiej przerwy w użytkowaniu. Należy użyć delikatnego detergentu: płatków mydlanych, proszku do prania ubranek dziecięcych. Najlepiej oczywiście sięgnąć po preparat przeznaczony specjalnie do prania tego typu wyrobów. Ubrania można prać ręcznie lub w pralce na programie sport, w chłodnej lub zimnej wodzie, bez płynów do płukania, wybielaczy i zmiękczaczy. Najlepiej uniknąć wyżymania, wykręcania odzieży i suszyć rozłożone. Odzieży termoaktywnej nie wolno prasować, żeby służyła przez długi czas.

Jakie zalety ma odzież termoaktywna?

Odzież termoaktywna już od wielu lat jest wykorzystywana przez profesjonalnych sportowców i nie tylko. Chętnie sięgają po nią również miłośnicy górskich wycieczek. Nie jest jednak zarezerwowana jedynie dla osób uprawiających sport zawodowo.

Zakup odzieży termoaktywnej powinny rozważyć osoby uprawiające jogging czy lubiące spacerować po górach. Każdy wysiłek fizyczny wiąże się bowiem z podwyższoną produkcją  potu. Oczywiście odzież termoaktywna nie zmienia procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie człowieka, ale skutecznie odprowadza pot ze skóry. Zapobiega w ten sposób przegrzaniu. 

Wysokiej jakości ubrania termoaktywne świetnie chronią też przed chłodem. Dzięki nim nie trzeba nakładać na siebie grubych kurtek i płaszczy. Najgrubsza jest odzież termoaktywna z wełny merino. Lżejsze ubrania wykonane są zazwyczaj z mieszanki poliestru i elastanu. Dobrze przylegają do ciała i świetnie odprowadzają pot. Sporą popularnością cieszą się także ubrania łączące w sobie naturalną wełnę z włóknami syntetycznymi. Odzież termoaktywna z wyższej półki cenowej zawierać może wszyte jony srebra działające antybakteryjnie. 

Bielizna termoaktywna - co wybrać?

Zazwyczaj na rynku spotkać się można z bielizną termoaktywną. To część garderoby, która bezpośrednio przylega do ciała. Zazwyczaj w jej skład wchodzą koszulka i getry. 

W przypadku intensywnego wysiłku fizycznego świetnie sprawdza się cienka bielizna termoaktywna. Pozwala ona na skuteczne odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry. Jednocześnie nie zapewnia zbyt dużego komfortu termicznego. Nie jest więc odpowiednim wyborem w chłodniejsze dni. 

Bielizna średnia sprawdza się u osób aktywnych fizycznie, które trenują w niższych temperaturach, ale zależy im na dobrej wentylacji. Najlepszą izolację termiczną zapewnia oczywiście gruba bielizna termoaktywna. Ma ona jednak często problem z odprowadzaniem wilgoci. Dlatego wykorzystuje się ją głównie podczas sytuacji ekstremalnych. Produkowana jest przede wszystkim dla wspinaczy wysokogórskich. 

Z jakich materiałów produkowana jest odzież termoaktywna?

Odzież termoaktywna musi być wykonana z materiałów posiadających odpowiednie właściwości termoaktywne. Jednocześnie muszą one odprowadzać wilgoć także przy intensywnym wysiłku fizycznym. Są to włókna naturalne i syntetyczne. 

Wspomnieć tutaj trzeba o wełnie merynosów. Jest to wełna pochodząca od owiec rasy merynos. Gatunek ten wywodzi się z Azji, ale dzisiaj hodowany jest w zasadzie na całym świecie. Wełna merynosów doskonale chroni przed chłodem. W cieplejsze dni z kolei dobrze odprowadza wilgoć. Poza tym ma właściwości antybakteryjne. 

Sporą popularnością na rynku cieszą się także materiały syntetyczne. Producenci nieustannie pracują nad nowymi tkaninami, które można wykorzystać przy produkcji odzieży termoaktywnej. Często stawiają też na dodatki np. jony srebra, które błyskawicznie neutralizują nieprzyjemne zapachy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium