need info

Tel.: 790445534

Email.: poczta@trzypiora.pl

Torba medyczna R1 – czym jest i co powinno znaleźć się w jej wnętrzu?

Przy przeprowadzaniu działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy liczy się każda sekunda. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia to właśnie szybka reakcja zazwyczaj decyduje o skuteczności interwencji. Udzielenie niezbędnej pomocy leży z reguły w rękach wykwalifikowanych ratowników. Nie byłoby to jednak możliwe bez odpowiedniego sprzętu i akcesoriów. W ich skład wchodzi m.in. torba medyczna R1 wraz z wyposażeniem. Czytaj dalej i sprawdź, czym ona jest i co powinno się w niej znaleźć.

Czym jest torba medyczna R1?

Torba medyczna R1 to odpowiednio skompletowany, praktyczny zestaw ratunkowy, który pozwala przeprowadzić działania z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jest to czerwona torba, zawierająca odblaski i emblemat gwiazdy życia. To, co ją wyróżnia, to przede wszystkim specjalnie opracowana konstrukcja – umożliwiająca łatwy dostęp do każdej przegrody. Dzięki temu znajdujący się w niej sprzęt jest przejrzyście rozmieszczony, a ratownik zyskuje cenne sekundy, które musiałby poświęcić na jego szukanie.

Torba zawiera cztery podstawowe przegrody oraz komorę wewnętrzną z czterema zamykanymi organizerami. Wyposażono ją także w specjalne uchwyty, dzięki którym można ją szybko i sprawnie otworzyć i zamknąć. Jest to więc jeden z kluczowych elementów większości akcji ratunkowych. Gwarantuje szybkie udzielenie pomocy na miejscu zdarzenia i wykonywanie zadań zgodnie z obowiązującymi procedurami ratowniczymi. Wobec tego, torba medyczna R1 przeznaczona jest do użytkowania przez wszelkie podmioty ratownictwa medycznego na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Zalety torby medycznej R1

Torba medyczna R1 ma wiele zalet. Główną z nich jest to, że dzięki niej udzielanie pomocy staje się wygodniejsze i zdecydowanie łatwiejsze. Jej wyposażenie jest zawsze dostępne na wyciągnięcie ręki, przez co zaoszczędzisz sekundy, które są niezmiernie ważne podczas udzielania pierwszej pomocy. To z kolei przekłada się na skuteczność przeprowadzanej interwencji. Udowodniono, że to właśnie pierwsza pomoc może uratować komuś życie. Pomaga ona przetrwać do momentu przetransportowania pacjenta do szpitala.

Dodatkowym atutem torby medycznej R1 jest też wygoda w noszeniu. Posiada ona uchwyty, paski i szelki, dzięki czemu można ją nosić zarówno w ręce, jak i na ramieniu, plecach czy klatce piersiowej. Istotne są też liczne elementy odblaskowe, które umożliwiają pracę także w nocy. Taśmy odblaskowe są niezbędne dla prawidłowej widoczności. Zapewniają bezpieczeństwo, gdyż sprawiają, że osoba, która udziela pomocy, jest dobrze widoczna. Projektując konstrukcję torby R1, pod wgląd wzięto również to, że czynności ratujące zdrowie i życie ludzkie przeprowadzane są zazwyczaj w trudnych warunkach. Opiankowana została zatem grubą pianką, co chroni jej zawartość zarówno podczas transportu, jak i upadku na ziemię.

Co powinno zawierać wyposażenie torby medycznej R1?

Podczas udzielania pierwszej pomocy istotne znaczenie ma nie tyle sama torba medyczna, jak jej wyposażenie. Powinno być ono zgodne ze standardami zawartymi w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Jest to integralna część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Jej głównym celem jest zapewnienie ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska, poprzez działania podejmowane przez PSP i inne podmioty ratownicze.

Według tych wytycznych w skład torby medycznej R1 wchodzi sprzęt:

– umożliwiający zabezpieczenie dróg ochronnych,

– pozwalający zapewnić komfort termiczny osoby poszkodowanej,

– do unieruchomienia złamań lub zwichnięć,

– do prowadzenia oddechu wspomaganego lub kontrolowanego,

– umożliwiający opatrywanie ran, oparzeń oraz tamowanie krwotoków.

Do ramowego, minimalnego standardu wyposażenia zestawu ratownictwa medycznego R1 należą m.in.:

– rurki ustno-gardłowe,

– jednorazowy sprzęt nadgłośniowy w różnych rozmiarach,

– pulsoksymetr,

– ssak mechaniczny dla dorosłych i niemowląt,

– worek samorozprężalny dla dorosłych i dla dzieci z rezerwuarem tlenowym,

– filtr przeciwbakteryjno-przeciwwirusowy,

– butla tlenowa,

– przewód tlenowy o przekroju gwiazdkowym,

– wąsy tlenowe,

– jednorazowy zestaw do tlenoterapii biernej,

– nosze typu deska,

– jednorazowy uniwersalny pas do stabilizacji złamań miednicy,

– jednorazowe kołnierze szyjne,

– szyny typu Kramer,

– zestaw opatrunków,

– opaski zaciskowe,

– aparat do płukania oka,

– atraumatyczne nożyczki ratownicze,

– okulary ochronne,

– maska ochronna dla ratownika minimum FFP2 lub FFP3,

– maska chirurgiczna dla poszkodowanego,

– sól fizjologiczna,

– folia izotermiczna,

– folia do przykrywania zwłok,

– plastikowy worek z zamknięciem na amputowane części ciała,

– plastikowy worek z zamknięciem koloru czerwonego na odpady medyczne,

– płyn do dezynfekcji rąk.

Zgodnie z tym wykazem do nowych standardów dodano pulsoksymetr, który znajdziesz m.in. w naszym sklepie, pas do stabilizacji miednicy, opatrunek hemostatyczny, wąsy tlenowe oraz maski ochronne i chirurgiczne. Zadbaj więc o to, aby odpowiednio wyposażyć torbę medyczną R1. Dzięki temu zyskasz pewność, że wykonywanie działań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy będzie odbywało się zgodnie z obowiązującymi procedurami ratowniczymi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium